Výživa v chorobe by sa nemala podceňovať

Málokomu napadne, 
že nedostatočná výživa 
by mohla mať bezprostredný vplyv 
na náš národ v srdci Európy, v civilizovanom svete. Napriek tomu ide o skutočnosť, no často prehliadanú. 
Medzi skupiny najviac ohrozené podvýživou patria ľudia s chronickým ochorením 
a tiež seniori. Až 40 percent pacientov v nemocniciach a 60 percent dlhodobo chorých v domácej starostlivosti trápi práve tento problém. Nemocničná strava má predovšetkým pomáhať. 
Pri zmienke o nemocničnej strave si možno mnohí predstavia nevábne vyzerajúci pokrm neurčitej chuti. To, samozrejme, príliš lákavé nie je. Je však dôležité spomenúť, že lekár u každého pacienta rozhodne pri jeho nástupe do nemocnice 
o strave, často vo forme špeciálnej diéty, ktorá má slúžiť predovšetkým ako podporný prostriedok samotnej liečby. 

Výživa ruka v ruke s liečbou

Môžu sa však vyskytnúť situácie a životné etapy, v ktorých žiadna strava nedokáže chorému dodať potrebné živiny. Náročné operácie, onkologická liečba, ochorenie tráviaceho traktu – všetci títo pacienti trpia často nechutenstvom alebo im príjem potravy znepríjemňujú komplikácie spojené s chorobou a liečbou. 
Zlá alebo nedostatočná výživa v týchto situáciách vedie k vyššiemu výskytu komplikácií, k dlhšiemu pobytu v nemocnici a celkovo znižuje šance na uzdravenie. Správna výživa je pre pacienta preto jedným z najdôležitejších predpokladov úspešného zvládnutia ich ochorenia. 
    
Problém podvýživy však možno do značnej miery pozitívne ovplyvniť. Pacientom, 
u ktorých podvýživa hrozí, môže pomôcť tekutá výživa, tzv. nutričné drinky. Tieto prípravky môžu pomôcť zlepšiť výsledky liečby základného ochorenia a znížiť riziko komplikácií. 
Majú vysokú energetickú hodnotu a rôzne zloženie, ktoré umožňuje vybrať práve 
v danej situácii pre konkrétneho pacienta to najvhodnejšie riešenie. Možno nimi bežnú stravu doplniť alebo aj celkom nahradiť. 
Podvýživa sa nemusí týkať iba chorých. Aj ľudia vo vyššom veku s týmto problémom často bojujú. Vo vyššom veku je totiž strava často jednostranná, obmedzená možnosťami seniorov variť a ich zníženou chuťou do jedenia, keď sa dotyční doslova odbijú kúskom čohokoľvek, čo im možno dodá pocit zasýtenia, ale rozhodne nie potrebné živiny a energiu. 
Riešením problémov s výživou nielen pre týchto chorých v domácej starostlivosti
sú opäť prípravky tekutej výživy, dostupné voľne v lekárňach. 

Čtěte dále:

Nutný pohyb zaistí správna výživa

Vyvážená diéta poskytuje silu na pohyb. Platí to v čase zdravia aj choroby. Pacient či klient po operačnom zákroku potrebuje obzvlášť nutričnú...

Uľahčite človeku s Alzheimerovou chorobou jeho stravovanie

Ľudia s Alzheimerovou chorobou si vyžadujú trochu špecifický prístup k výžive a stravovaniu. K hlavným prejavom choroby totiž...

Podvýživa seniorov: závažný problém, s ktorým je možné úspešne bojovať

Podvýživa je závažná téma u človeka v každom veku, u seniorov obzvlášť. Je preto užitočné oboznámiť sa s príznakmi malnutrície a...

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST