Výživa a operácia

Operácia je náročná nielen pre človeka, ktorý ju podstupuje a pre zdravotnícky personál, ktorý sa o dotyčného stará, ale aj pre najbližšie okolie chorého.

Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú úspech operácie a následné zotavovanie sa a rehabilitáciu, je stav výživy chorého.

Výživa významne ovplyvňuje hojenie rán, dĺžku pobytu v nemocnici, dobrý stav výživy znižuje pravdepodobnosť komplikácií po operácii a mortalitu.

Naopak, podvýživa môže spôsobiť, že je imunitný systém oslabený natoľko, že aj banálna infekcia sa môže stať nebezpečnou a pre telo neprekonateľnou prekážkou.

Enterálna výživa a operácia

Pod pojmom enterálna výživa sa rozumie buď to sipping – popíjanie prípravkov tekutej výživy – alebo sondová výživa. Sonda sa môže zaviesť krátkodobo – NGS alebo na dlhšie – PEG, PEJ.

Parenterálna výživa

Ide o výživu, ktorá sa podáva vnútrožilovo – väčšinou do centrálneho žilového katétra. Tento variant sa volí predovšetkým vtedy, keď nie je možné zaťažovať tráviacu trubicu (operácia v dutine brušnej).

 

Správna výživa môže pozitívne ovplyvniť proces rekonvalescencie

Podľa lekárskych štúdií je enterálna výživa (tekutá výživa podávaná ústami alebo sondou) v porovnaní s parenterálnou (vnútrožilová) výživou spojená s menej septickými komplikáciami, nižšími nákladmi a kratším časom hospitalizácie. Parenterálna výživa by mala byť vyhradená pre ťažké stavy, keď nie je možné iným spôsobom doplniť potrebnú energiu a živiny, alebo pri nefunkčnom zažívacom trakte. Preto sa tiež lekári snažia využiť enterálnu výživu vo všetkých prípadoch, keď to okolnosti dovoľujú.

Preukázalo sa, že podpora výživy zlepšuje funkciu tkanív aj orgánov ľudského tela. Ide predovšetkým o kostrové svalstvo, dýchanie, funkciu čriev a obranyschopnosť organizmu.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST