Bežná strava nestačí počas ochorenia

Výživa je pre všetkých ľudí veľmi dôležitou súčasťou života, bez ktorej by sa nedalo existovať. Pre choré dieťa však strava predstavuje aj dôležitú súčasť v boji proti ochoreniu, pretože látky obsiahnuté v potrave môžu prispieť 
k zlepšeniu zdravotného stavu (pri defektoch 
v ústach, hnačkách, zápche, pri infekciách horných a dolných dýchacích ciest, onkologických ochoreniach).

Dieťa v chorobe potrebuje 2x tak výživnú stravu pre:

•    kompenzáciu živín, ktoré strácajú pri otvorených poraneniach (popálenina)
•    dodanie živín potrebných pre optimálne hojenie napr. infekcia v ústach
•    boj s infekciami a pre efektívny imunitný systém
•    podporu normálnej funkcie čreva (pri hnačkách a zápche)

Väčšina z nás má občas dni, keď nemá na nič chuť (napr. pri chrípke) a príjem stravy je tak znížený na minimum. Avšak u detí, ktoré bývajú často choré, je tento stav ohrozujúci pre ich celkový vývin.

Vyvážená strava,  zahrňujúca všetky živiny,  je potrebná k celkovej telesnej kondícii dieťaťa a dobrému zdravotnému stavu.

Čo je to výživná strava?

Skoro každá potravina je mixom niekoľkých živín (bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerálne látky, stopové prvky, voda). Výživná strava môže byť zložená 
z mnohých rôznych kombinácií potravín. Čím viac variant jedla, tím viac živín v správnej rovnováhe. Veľmi jednoducho povedané, veľa živín je využívaných pre rast ľudského tela, regeneračné schopnosti a energiu.Komplex chemických procesov 
v ľudskom tele rozomelie potravu na menšie čiastočky, ktoré sú potom vstrebávané vo forme,  využiteľnej ľudským organizmom pre život (tento proces sa nazýva metabolizmus).

Keď bežná strava nestačí...

Lenže s chorobou ide často ruka v ruke nechutenstvo, a preto je dôležité, aby sme v malom množstve stravy dieťaťu dodali čo najviac energie a živín (bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálnych látok). Dieťa je potom schopné sa s ochorením rýchlejšie vyrovnať a vrátiť sa späť do normálneho života.

Ak je teda  bežná strava je nedostatočná, dieťa ju pre chorobu odmieta alebo je  pre chorobu dieťaťa nevhodná, je nutné podávať tekuté prípravky enterálnej výživy, tzv. nutričné drinky (sipping), prípadne modulárne dietetiká. Nutričné drinky je možné získať na predpis v gastroenterologickej poradni alebo u detského lekára.

Nutričné drinky (sipping) je klinická výživa určená k popíjaniu. Ide o kompletnú, vyváženú stravu prispôsobenú k okamžitému použitiu ako nápoj. Nutričné drinky obsahujú vyvážený pomer jednotlivých živín, vysoké množstvo energie v malom objeme. Živiny sú ľahko zužitkované pri malých nárokoch na trávenie.

Mgr. Ľubica Kaiserová, neonatologická sestra špecialistka,
Novorodenecká klinika M. Rusnáka UNB a SZU


 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST