Čo robiť keď Vaše dieťa neprospieva?

Už od narodenia je výživa dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje rast, vývoj 
a zdravie dieťaťa až do dospelosti. 
V každom období života je potreba energie, jednotlivých živín a ďalších látok potrebných pre rozvíjajúci sa organizmus iná. Preto venujte pozornosť tomu, aby vaše dieťa prijímalo presne takú stravu, ktorá je vhodná vzhľadom kjeho veku.
 
Ak dieťa málo rastie, alebo nepriberá, je to znamenie pre rodiča i pediatra, že nemá dostatočnú výživu,  alebo je choré. Lekársky termín pre tento stav  je „neprospievanie“. Podľa Americkej akadémie pediatrov (AAP), najčastejším dôvodom neprospievania je nedostatočný príjem kalórií.
 
Neprospievanie je najčastejšie diagnostikované u detí od jedného roka až do predškolského obdobia. Do tejto skupiny detí veľmi často patria predčasne narodené deti, či deti, ktoré sa narodili podvyživené(mali slabú výživu už v maternici). Strava predčasne narodených 
a hypotrofických (podvyživených) detí musí byť obohacovaná od prvých dní života. Výživa s nízkym obsahom živín a energie by sa mohla negatívne odraziť na rozvoji mozgu. Mozog je veľmi citlivý na nedostatok energie, najmä glukózy. Nedostatočne živené mozgové bunky sa nemôžu rozvíjať, odumierajú. V konečnom dôsledku tieto zmeny na mozgu môžu zapríčiniť zníženú inteligenciu dieťaťa.
 
U dieťaťa, ktorémálo je, trpí nechutenstvom, veľmi málo priberá a zaostáva v raste sa môžu objaviť aj ďalšie signály, ktoré upozorňujú na nedostatočnú výživu:
 
•    nezaujíma  sa o okolie  
•    vyhýba  sa očnému kontaktu 
•    môže byť podráždené 
•    nedosiahne vývojové míľniky  (sedieť, chodiť, hovoriť), v obvyklom veku ako ostatné deti
 
Ak má dieťaniektorý z týchto  problémov, musíte mu pomôcťdoplniť stravu. 
Je nevyhnutné, aby malo dostatočný príjem živín (bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálnych látok) na podporu primeraného rastu a tým aj dobrého duševného vývinu. Prípravky enterálnej výživy(aj nutričné drinky pre deti) môžu výživu doplniť alebo byť aj jej jediným zdrojom. Sú ideálne na stabilizovanie výživy 
v nepriaznivom období a pomáhajú k dosiahnutiu cieľov vo výžive. Okrem zloženia je u prípravkoch k popíjaniu veľmi dôležitá ich chuť, ktorá je často najdôležitejším kritériom pre výber. Väčšina prípravkov chutí lepšie vychladených. Ak dieťa odmieta sladké príchute môžete skúsiť prípravok s neutrálnou chuťou, ktorý môžete upraviť podľa chuti dieťaťa. Veľmi vhodné sú prípravky s obsahom vlákniny. Nutrične kompletné prípravky enterálnej výživy môže Vášmu dieťaťu  predpísať váš pediater.
Tip ! Ak má vaše dieťa aspoň jedno obľúbené jedlo, obohacujte mu ho nutričnými drinkami.
 
Nenúťte dieťa jesť konkrétne jedlá, ktoré pravidelne odmieta. Vyvoláte tak v jeho podvedomí reakciu trvalého odmietania tejto stravy, ktorá môže trvať až do dospelosti.

Mgr. Ľubica Kaiserová, neonatologická sestra špecialistka,
Novorodenecká klinika M. Rusnáka UNB a SZU
 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST