Nechutenstvo u detí – čo s ním?

Ratolesť trucuje, plače, búcha do stola, alebo 
sa jednoducho zatne 
a nepomôžu ani hračky 
či prísľuby od výmyslu sveta. Príčina nechutenstva sa nemusí skrývať len v postoji dieťaťa. U dojčiat dochádza 
k nechutenstvu pre oslabený sací reflex 
či prerezávanie zúbkov. Fyziologické faktory sú však častejšie príčinou u dojčiat a detí vo veku 1-6 rokov. 
Je potrebné vždy myslieť na nechutenstvo detí počas zdravotných problémov 
- nechutenstvo je takmer vždy sprievodným javom zdravotných problémov.
Znížená chuť k jedlu u detí býva pri dlhšie trvajúcej horúčke, nádche, ale 
aj infekcii, prípadne počas užívania väčšieho množstva liekov.  Problémové 
sú aj hnačky (5x a viackrát za deň) a zvracanie detí (3 x a viackrát za deň), kedy dochádza k výraznému zníženiu príjmu stravy. Obdobie rekonvalescencie po ochoreniach, ktoré oslabia detský organizmus a obmedzia príjem bežnej stravy 
je taktiež vhodný časom na doplnkovú stravu, ktorá pomôže dohnať stratenú hmotnosť dieťaťa.

Nechutenstvo môže vzniknúť aj vtedy, ak rodičia nechajú dieťa jesť samo, bez ostatných členov rodiny. Nútenie do jedla a kritika pôsobia tiež ako negatívny podnet, ktorý vyvoláva útlm chuti na jedlo. Jeho upevnením môže nastať aj znížené vylučovanie žalúdočných štiav, čo ďalej znižuje chuť na jedlo, a tak vzniká začarovaný kruh. Výsledkom je chorobné nechutenstvo, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje telesný vývin dieťaťa. Problémové sú aj vysoké letné teploty, kedy dieťa odmieta prijímať plnohodnotnú stravu.Pri všetkých spomínaných situáciách netreba dieťa do jedla nútiť, dieťa nechajte jesť samé. Výnimku treba spraviť len vtedy, keď ide o chorobné nechutenstvo alebo o jedlo, ktoré sa dieťaťu veľmi prieči.

V prípade nechutenstva môžete vyskúšať aj nutričné drinky určené pre deti. Nutričné drinky sú nutrične kompletné, obsahujú všetky potrebné bielkoviny, tuky, vitamíny a minerálne látky, a navyše aj vlákninu. Môžu byť použité ako doplnok stravy alebo plnohodnotne nahradiť bežnú stravu. Nutričné drinky pre deti sú určené na popíjanie, avšak je možné z nich pripraviť aj chutné jedlá.

O používaní vhodných potravinových doplnkov pre deti, ktoré môžu preklenúť obdobie nechutenstva, sa poraďte s pediatrom, prípadne lekárnikom.

Lucia Berešová
Špecialista na detskú výživu, Nutricia


Upozornenie: dojčenie je najprirodzenejším spôsobom výživy dojčiat.  Nutričné drinky používajte len na základe odporúčania lekára po zvážení všetkých možností výživy, vrátane dojčenia.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST