Prečo je výživa detí v chorobe dôležitá?

Výživa je základom pre rast a vývoj dieťaťa, predovšetkým vo veku od 0 do 6 rokov. Jej správne množstvo 
a zloženie je dôležité pre telesný, psychosomatický 
a sociálny vývoj dieťaťa. Toto obdobie navyše vyžaduje vyšší príjem energie a bielkovín 
v porovnaní s ďalšími vekovými etapami. Nedostatočný alebo nesprávny príjem výživy sa vždy negatívne prejaví vo všetkých smeroch vývoja dieťaťa, preto je potrebné tejto situácii predchádzať, najmä v chorobe. V chorobe sa až dvojnásobne zvyšujú energetické nároky detského organizmu, ale choroba je často sprevádzaná nechutenstvom.

Aké sú dôležité zložky potravy?


Medzi najdôležitejšie zložky potravy patria predovšetkým bielkoviny, pretože plnia 
v ľudskom tele mnoho funkcií, predovšetkým stavebnú - zaisťujú rast a obnovu všetkých buniek v tele, ďalej sú vo výnimočných prípadoch zdrojom energie. Bielkoviny sú tvorené z aminokyselín, z ktorých niektoré sú pre telo nenahraditeľné a nedokážeme si ich sami vytvoriť. Sú súčasťou radu enzýmov, ktoré zaručujú správnu funkciu metabolizmu - látkovej výmeny. Cukry sú veľmi rýchlym zdrojom energie. Najväčším zdrojom energie sú tuky, ktoré sú dôležité aj pre vstrebávanie vitamínov A, D, E, K. Ďalšou dôležitou zložkou potravy je vláknina. Vláknina ako nestráviteľná časť rastlinných produktov pomáha pohybu potravy v tráviacej sústave, vstrebáva vodu a viaže na seba niektoré látky, medzi ktoré patrí napr. cholesterol. Celkové množstvo dennej energie je rôzne podľa veku dieťaťa.

Výživa je základ, v chorobe hneď dvakrát


U niektorých ochorení môže dôjsť k zníženiu chuti do jedla, môže nastať zápcha, hnačky, pocit plnosti alebo problémy s prehĺtaním. A preto je počas ochorenia dieťaťa potrebné na všetko myslieť a včas začať situáciu riešiť.
• Pre rast, vývoj a dozrievanie orgánov majú deti zvýšené nároky na príjem energie a živín, majú však malé telesné zásoby. Preto sa u nich môže skôr objaviť problém s nedostatkom výživy a tým napríklad predĺženie doby liečby choroby alebo jej rekonvalescencie.
• Choré deti potrebujú 2-3x viac proteínov a energie na kg a deň ako zdravé deti.

Preto:
• Ak neriešime výživu a čakáme, až sa dieťa tzv. rozje, môžu nastať riziká, ktoré vedú k predĺženiu doby liečby. Pri dlhodobejších problémoch potom 
aj k poklesu váhy, zvýšenej náchylnosti k ďalším chorobám až k zastaveniu rastu dieťaťa.
• Ak nemá dieťa dostatočný príjem stravy, objavujú sa varovné príznaky, ktoré delíme na krátkodobé a dlhodobé. Medzi krátkodobé patrí napríklad mierny váhový úbytok, nechutenstvo, únava, zvýšená citlivosť. Medzi dlhodobé patria poruchy rastu a vývoja dieťaťa, porucha imunity. Na tieto príznaky je potrebné včas reagovať a obrátiť sa na lekára.

Kedy začať myslieť na prípravky, ktoré s výživou pomôžu?


Ak dieťa vo veku od 0 do 6 rokov začne menej jesť a celkový príjem stravy 
sa znižuje, pričom problém trvá viac ako päť dní, je správna doba na použitie prípravku enterálnej výživy - nutričných drinkov na popíjanie. Rovnako tak, ak sú tieto problémy sprevádzané hnačkami viac ako 5x/deň alebo vracaním viac ako 3x/deň. Prípadne, ak sa zníži príjem potravy o ¼ dennej dávky po dobu 5 dní. 
V každom prípade je nutné kontaktovať detského lekára, aby posúdil stav dieťaťa
a zistil príčinu ťažkostí.

Výživa je dôležitá!


Výživa je v detskom veku veľmi dôležitá a chyby vo výžive môžu viesť k problémom, ktoré budú dieťa a potom aj dospelého sprevádzať celý život. Je na vás, rodičoch, aby ste dieťa sledovali a v prípade problémov sa včas obrátili na detského lekára. Nezabúdajte, že správna a dostatočná výživa podporuje úspešnosť liečby.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST