Diétny postup pri ABKM

Diétny postup pri ABKM

Príznakom, následkom aj komplikáciám ABKM sa môžeme vyhnúť iba vylúčením (elimináciou) bielkovín kravského mlieka z diéty dieťaťa. To však môžeme urobiť len vtedy, keď sa diagnóza ABKM predpokladá, resp. keď sa diagnóza ABKM potvrdí, a to pokiaľ možno bez omeškania, rýchlo a včas.

Eliminácia bielkovín kravského mlieka je pomerne jednoduchá u plne dojčených detí. Mamička vylúči BKM zo svojho jedálnička, a to striktne, vyhne sa aj skrytým BKM v rôznych potravinách. Náhrada nie je potrebná, mamička však nesmie zabudnúť na doplnenie vápnika (minimálne 1000 mg / deň, najlepšie v niekoľkých menších dávkach).

Pokiaľ, ale dojča nie je z nejakého objektívneho dôvodu výhradne dojčené, potom musíme vysadenie dojčenského mlieka nahradiť adekvátnou výživou. Výživou, ktorá musí jednak minimalizovať pokračovanie vzniknutej imunitnej reakcie a jednak spĺňať výživové požiadavky dieťaťa.

Spôsob náhrady potom riadime podľa závažnosti klinických prejavov ABKM u dojčiat.

Ak ide o relatívne ľahké postihnutie (dojčenská kolika bez iných príznakov, krv v stolici bez hnačiek a bez neprospievania, ľahký ekzém a pod.) použijeme dojčenské mlieka s vysokým štiepením bielkovín (extenzívny hydrolyzát). Bielkoviny sú naštiepené na úseky, ktoré nie sú pre imunitu poznateľné (štepy pod 8 - 10 aminokyselín). Ani najmodernejšie technológie však nedokážu rozštiepiť BKM (u nás bielkoviny srvátky) na 100%. Približne 5 - 10% detí s ABKM neznesie ani túto vysokú hydrolýzu, reaguje aj na zvyšky nedokonale rozštiepenej srvátky.

U týchto detí a potom u detí s ťažkou formou ABKM (neprospievanie, ťažká hnačka, ťažký ekzém, ťažké opuchy, ťažká či dlhotrvajúca dýchavičnosť, anafylaxia) sa má a musí použiť prípravok obsahujúci len voľné aminokyseliny, pochopiteľne v správnom pomere (blížiaci sa pomeru v materskom mlieku). Tento prípravok je vyrábaný v nemliečnom prostredí, na slovenskom trhu ide o Neocate pre deti od narodenia a Neocate Advance pre deti staršie ako 1 rok. Tieto "mlieka" obsahujú v optimálnom pomere všetky dôležité komponenty - cukry, tuky, bielkoviny (vo forme aminokyselín), vitamíny, minerálne látky aj stopové prvky. Sú nutrične úplne kompletné, preto môžu byť výhradným zdrojom výživy dieťaťa.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

Logo Nutridrink

PORADŇA LEKÁRA O VÝŽIVE DETÍ

Otázka od: Monika M. (1. 6. 2012)

Dobrý den, mam rocnu dcerku, nechuti jej jest. Niekedy sa napapa, niekedy do nej nedam nic. Pani doktorka mam dala...viac >>

Odpoveď odborníka

Dobry den pani Monika,

v pripade Vasej dcerky by som sa urcite radsej priklonila k nutricnemu drinku...

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Zmena názvu! Fortini pre deti Multri Fibre.
Nutridrink - silnejší v boji s ochorením
 
 
 
všetky videá

Video

 

Výživa v chorobe - malnutrícia

spustit video

 

Súťaž

 

Súťaženie je úplne jednoduché. Stačí správne odpovedať na naše súťažné otázky a cena môže byť vaša.

 

VAŠE PŘÍBEHY

Toto nie je reklama, toto je zazrak

Tak popisujem Vas produkt - Nutridrink - vyziva vchorobe / mlieck ochutene/, ktore pred mnoharokmi...

pokračovanie príbehu | pravidlá
 
VLOŽIŤ VLASTNÝ PRÍBEH