Typy výživových sond

Nazointestinálna sonda (NI Sonda)

 Nosné sondy sa zavádzajú nosnou dierkou cez hltan a pažerák do žalúdka (nazogastrická sonda) alebo čreva (nazointestinálna sonda). Sonda sa zafixuje pod nosom náplasťou. Je vhodná len na krátkodobé podávanie výživy, pretože sonda pôsobí na krk a zoslabuje prehĺtací reflex.

Nazogastrická sonda (NG Sonda)

Nazogastrická sonda ústi priamo do žalúdka a je do žalúdka zavedená nosom. Táto sonda sa zvyčajne používa na krátkodobé podávanie výživy pacientovi (cca 6 až 8 týždňov).

Perkutánne výživové sondy

 

PEG Sonda (Perkutánna endoskopická gastrostómia) sa zavádza otvorom v brušnej stene, ktorý sa nazýva stómia, priamo do žalúdka; umožňuje dodávať potravu priamo do tráviaceho traktu. Ak stav dieťaťa vyžaduje zavedenie sondy na dlhšie obdobie, je vo väčšine prípadov vhodným riešením práve gastrostomická sonda.

Aká je doba aplikácie sondovej výživy?

  • Priebežné podávanie výživy (kontinuálne dávkovanie) - podávanie výživy je zaistené enterálnou pumpou alebo samospádovým systémom pomalým tempom v priebehu niekoľkých hodín.
  • Podávanie cez noc - kŕmenie prebieha sondou s pevne nastavenou rýchlosťou prietoku pomocou enterálnej pumpy cez noc, keď vaše dieťa spí.
  • Prerušované podávanie výživy (bolusové dávkovanie) - podávanie výživy prebieha niekoľkokrát denne po krátku dobu prostredníctvom pumpy alebo striekačky.

Vzhľadom k špecifickým potrebám vášho dieťaťa rozhodne spolu s vami pediater, gastroenterológ alebo výživový poradca, aká výživová sonda a aká doba aplikácie je pre vaše dieťa tá pravá.

Vhodné prípravky detskej sondovej enterálnej výživy:

Na trhu existujú vysokoenergetické prípravky enterálnej výživy, vyvinuté na mieru rôzne starým deťom. O vhodnom prípravku a jeho užívaní sa poraďte s Vaším detským lekárom.

Dojčenie je najprirodzenejší spôsob výživy.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST