Vhodná výživa do sondy

Hotová výživa do sondy bola špeciálne vyvinutá práve pre deti, ktoré sú kŕmené cez sondu. Táto výživa je uprednostňovaná, pretože obsahuje potrebné vitamíny, minerálne látky, vlákninu a kalórie, ktoré vaše dieťa potrebuje, a možno mu ich touto cestou jednoducho dodať.

Pri riešení otázky, akú sondovú výživu použiť, bude s vami spolupracovať pri hľadaní správnej varianty ošetrujúci pediater alebo nutričný poradca vášho dieťaťa. Typ sondovej výživy závisí od mnohých faktorov, napr. nutričnej ​​potreby, veku, rastu a možných potravinových alergiách vášho dieťaťa.

 

HOTOVÁ SONDOVÁ VÝŽIVA ponúka množstvo výhod: 

  • vyrobená špeciálne pre deti, ktoré potrebujú sondu
  • zvlášť prispôsobená výživovým potrebám detí
  • sterilná
  • praktická
  • prúdi ľahko sondou, takže sa sonda neupchá
  • môže byť použitá ako jediný zdroj výživy alebo jej doplnok

KOMBINOVANÁ STRAVA

Na základe odporúčania od lekára alebo odborníka na výživu dáva mnoho rodičov pre svoje dieťa prednosť KOMBINOVANEJ VÝŽIVE, pri ktorej dostáva vaše dieťa okrem enterálnej výživy aj pevnú stravu ústami. Či je táto metóda vhodná, alebo nie, závisí len na dieťati; niektoré deti rady jedia počas dňa a v noci sú kŕmené výživou do sondy, zatiaľ čo iné dostávajú výživu do sondy až po jedle, ak nie je perorálny príjem živín primeraný. V niektorých prípadoch je u detí požitie potravín ústami odmietané, pretože sa pri tom cítia zle, alebo preto, že to lekár neodporúča.

Naopak po domácky vyrobená výživa do sondy nie je vhodným riešením. Je u nej veľmi ťažké dosiahnuť správnu rovnováhu medzi konzistenciou a pomerom výživových zložiek (kalórií, vitamínov, minerálnych látok atď.). Domáca výživa môže sondu upchať a naviac pri jej aplikácii nie je zabezpečená dostatočná hygiena, ktorá je u sondovej výživy veľmi dôležitá a jej nedodržanie môže mať vážne a nepríjemné dôsledky.

SPOLOČNÉ STRAVOVANIE S RODINOU

 Dbajte na to, aby vaše dieťa aj so zavedenou sondou vždy jedlo pri rodinnom stole s vami. Podávaniu stravy ústami by ste mali - pokiaľ možno - dávať prednosť pred podávaním stravy sondou. Vaše dieťa môže jesť toľko, koľko len môže a chce. Ponúknite svojmu dieťaťu pri každom jedle, aby si privoňalo a prípadne ochutnalo malé množstvo jedla.

Vhodné prípravky detskej sondovej enterálnej výživy:

Na trhu existujú vysokoenergetické prípravky enterálnej výživy, vyvinuté na mieru rôzne starým deťom. O vhodnom prípravku a jeho užívaní sa poraďte s Vaším detským lekárom.

 

Dojčenie je najprirodzenejší spôsob výživy.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST