Atopický ekzém u detí s ABKM

Približne v 50% všetkých prípadov sa ABKM prejaví postihnutím kože. Zlomok tvoria skoré žihľavky (a opuchy) a naopak takmer vždy pôjde o atopický ekzém, resp. atopickú dermatitídu. Ak sa na problematiku pozrieme obrátene, príčinou asi 20 - 30% všetkých dojčenských ekzémov môže byť aj ABKM. S jednou výnimkou - u veľmi ťažkých ekzémov, ktoré vznikli pri plnom dojčení, sa ABKM nájde v pozadí až v 90% prípadov.

Atopický ekzém u detí s ABKM máva tri úskalia:

Prvé je častá existencia viacpočetnej alergie u ťažších foriem dojčenského atopického ekzému, t.j. foriem s generalizáciou po celom tele, foriem so sekréciou (= mokvaním) a foriem podliehajúcich bakteriálnej superinfekcii. K ABKM sa môžu pridať, a v skutočnosti sa často aj pridávajú alergia na vajcia, múku, orechy a iné potraviny (ovocie, zelenina). Výnimkou nie je ani zistenie súčasnej alergie na roztoče, pele alebo mačacie alergény. 

 Druhým úskalím je výrazná citlivosť dojčenských ekzémov k nešpecifickým spúšťačom typu "biogénnych amínov" v potrave. Je to prirodzená prítomnosť dráždivejších látok (histamín a iné) v citrusoch, kakau, rajčinách, jahodách, ale aj v kvasených mliečnych výrobkoch a vajíčku. Prítomná ABKM nie je potom optimálne vyriešená diétou len bez BKM, je potrebná širšia diéta, bez spomínaných potravín, hoci o pravú alergiu k týmto surovinám naozaj nejde. 

Tretím úskalím je naopak podozrenie z jasnej alergie vrátane ABKM, ktorá sa nakoniec nepotvrdí. U ľahších ekzémov sa viac než u iných alergických ochorení nachádzajú zvýšené alergické protilátky proti základným potravinám, a to až v 80% prípadov (proti BKM asi tak v 30 - 40%). Ale to zďaleka ešte neznamená alergiu, to je nález obyčajnej senzibilizácie. Pravá alergia sa u týchto ľahších foriem (formy nemokvajúcich, lokalizované len v ohyboch, ev. v ojedinelých ložiskách) potvrdí len v mizivom percente prípadov. Tento nepríjemný fakt si v praxi overíme tým, že nastavená diéta nefunguje. V tomto bode sa robí veľa chýb a platí to aj o domnelej ABKM. Bohužiaľ sa tento fenomén podpisuje aj na nepriaznivom priebehu niektorých ťažších ekzémov. 

Záverom

U ekzému (atopický ekzém u detí, atopická dermatitída) sme úspešní s elimináciou BKM v prípade ťažkých ekzémov, najmä tých, čo vznikli v prvých 3 mesiacoch života, pri plnom dojčení. Ak dieťa nemôže byť dojčené (s diétou matky bez BKM), potom by sa nemalo otáľať s nasadením voľných aminokyselín. Naopak u ľahších foriem atopickej dermatitídy s diétnymi elimináciami nie sme veľmi úspešní, hoci by sme sa riadili vyššími hladinami alergických protilátok. 

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST