Čo je ABKM

Čo je ABKM (alergia na bielkovinu kravského mlieka)?

Alergia na bielkovinu kravského mlieka (ABKM) - jedná sa o neprimeranú imunitnú reakciu tráviaceho traktu na jednu alebo viac bielkovín kravského mlieka. Imunitný systém slizníc tráviaceho traktu zareaguje nadmernou reakciou voči pôvodne neškodným bielkovinám kravského mlieka (BKM), lepšie povedané proti určitým úsekom týchto bielkovín. Je to reakcia nielen nepraktická, nekontrolovaná a nezmyselná, ale vo svojej podstate aj značne škodiaca. Môže dôjsť k zásadnému poškodeniu miesta stretu bielkoviny s imunitou, resp. s určitými druhmi bielych krviniek. Dôjde k devastujúcemu procesu, ktorému hovoríme alergický zápal. Ten sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti tráviaceho traktu, od pažeráka, cez žalúdok, tenké črevo až po najčastejšie postihnutý tračník, resp. hrubé črevo s konečníkom. Tento zápal je zodpovedný za príznaky vychádzajúce prednostne z tráviaceho traktu. Ale to nemusí byť všetko. Približne v 50% prípadov u detí s ABKM spustí imunita zvýšenú tvorbu alergických protilátok (imunoglobulíny E, IgE), ktoré potom môžu byť - pri ďalšom stretnutí s BKM - zodpovedné za príznaky aj mimo tráviaci trakt.

Čo je to bielkovina?

Bielkovina je vlastne akási šnúrka niekoľkých stoviek korálikov, kde jeden korálik predstavuje jednu aminokyselinu. Aminokyselín poznáme len 22. A bielkovín je mnoho miliónov, mohlo by ich byť teoreticky i oveľa viac (22 a sto núl). Aminokyseliny sú teda základnou stavebnou jednotkou bielkovín, ich presné poradie v bielkovine určuje ako biochemickú, tak aj funkčnú charakteristiku konkrétnej bielkoviny. Určité úseky aminokyselín (tvrdí sa, že poradie 8-10 aminokyselín) sú tiež väzobnou jednotkou práve pre ľudskú imunitu, pre spomínané biele krvinky a špecifické IgE. Cez tieto úseky imunita konkrétne bielkoviny aj BKM poznáva. Samotnú aminokyselinu imunitný systém, ale spoznať nevie, preto sa proti nej nemôže ani postaviť (nemôže dôjsť k alergii proti samostatným aminokyselinám).

Bielkoviny sú kľúčovými zložkami všetkých živých organizmov, zúčastňujú sa základných životných funkcií a sú využívané pre udržanie telesných tkanív. Poznáme bielkoviny skladovacie, stavebné, transportné, regulačné, riadiace, pohybotvorné, ochranné i obranné. Ľudské bielkoviny si vytvoríme z aminokyselín v tele vyrobených aj skonzumovaných. Osem z 22 aminokyselín si dokonca človek ani vyrobiť nevie, je odkázaný len na vonkajší zdroj, na stravu.

Pri nedostatočnom príjme bielkovín dochádza okrem iného k spomaleniu rastu i vývoja a k zníženiu obranyschopnosti organizmu.

Čo je alergia na bielkovinu kravského mlieka (ABKM)?

Jedná sa o neprimeranú reakciu imunitného systému na jednu alebo viac bielkovín obsiahnutých v kravskom mlieku.

Tráviaci systém dieťaťa alergického na bielkovinu kravského mlieka nie je schopný štiepiť bielkovinu na jednotlivé vstrebateľné aminokyseliny a preto sa prejavuje alergická reakcia s niekoľkými možnými príznakmi.

Alergia na bielkovinu kravského mlieka patrí k najčastejším potravinovým alergiám. Prejavuje sa u 2-5% všetkých narodených deti. Príznakom ABKM sa môžeme vyhnúť len moderným diétnym postupom a elimináciou kravského mlieka z jedálnička dieťaťa.

Príznaky ABKM

Príznaky ABKM sú rôzne a môžu postihnúť rôzne orgánové systémy, napr. pokožku, tráviaci trakt, dýchaciu sústavu. Môžu sa prejaviť vyrážkou, ekzémom, zvracaním, hnačkou (niekedy aj s prímesou krvi), kolikou, dýchavičnosťou a nadmerným plačom. Alergické reakcie sa môžu prejaviť veľmi výrazne (vážne dýchacie ťažkosti, zvracanie), ale môžu byť aj oneskorené a prejavovať sa po požití väčšieho množstva alergénu (napr. pohár mlieka). Príkladom takejto oneskorenej reakcie môžu byť vyrážka a hnačka až po 3 - 5 dňoch.

 • Kožné príznaky: žihľavka, vyrážka, ekzém
 • Gastrointestinálne (zažívacie) príznaky: hnačky, zápcha, reflux
 • Dýchacie problémy: dýchavičnosť, kašeľ, respiračná tieseň

Zdroj

 1. Vanderhoof J.A. et al. Intole-rance to protein Hydrolysate infant formulas: an underrecognized cause of gastrointestinal symptoms in infants:  J Pediatr (1997); 131:741-744.
 2. De Boissieu D et al. Allergy to extensively hydrolysed cow milk proteins in infants: identifi cation and treatment with an amino-acid based formula:  J Pediatr (1997); 131:744-747.

Typy ABKM

Ťažká ABKM

 • Kožné príznaky: ťažká atopická dermatitída
 • Gastrointestinálne (zažívacie) príznaky: neprospievanie spôsobené hnačkou, či  vracaním, anémia
 • Dýchacie problémy: chronický kašeľ, piskot

CELKOVO: neprospievanie, diskomfort, dieťa veľa plače

RIEŠENIE: začať elimináciu kravského mlieka z jedálnička dieťaťa aj matky a nasadenie prípravku na báze voľných aminokyselín

Ľahká až stredne ťažká ABKM

 •  Kožné príznaky: atopická dermatitída, opuch pier alebo viečok, vyrážka
 •  Gastrointestinálne (zažívacie) príznaky: hnačky, zápcha
 •  Dýchacie problémy: nádcha, chronický kašeľ, sipot

CELKOVO: dieťa viac plače, je podráždené, trpí kolikami

RIEŠENIE: začať elimináciu kravského mlieka z jedálnička dieťaťa aj matky a nasadenie extenzívneho hydrolyzátu alebo prípravku na báze voľných aminokyselín 

Príjem bielkovín je dôležitý aj u detí s alergiou na bielkovinu kravského mlieka!

Potreba bielkovín je najvyššia počas prvého roku života dieťaťa, v období najrýchlejšieho rastu organizmu. Počas prvej polovice prvého roku života sú dojčatá závislé na príjme materského mlieka alebo jeho náhrady. Bielkovina kravského mlieka je jednou z prvých doplnkových jedál vo výžive dojčiat a je všeobecne konzumovaná počas celého detstva ako neoddeliteľná súčasť vyváženého detského jedálnička.

Nedostatočný príjem bielkovín je obvykle spojený s nedostatočným príjmom energie. Závažné následky nedostatku bielkovín odráža rôznorodá úloha bielkovín v organizme. 

Môže dôjsť k:

 • spomaleniu rastu a vývoja u dojčiat a detí
 • zníženiu obranyschopnosti a zvýšeniu náchylnosti k infekciám
 • narušeniu hojenia rán
 • menej efektívnemu vstrebávaniu živín
 • opuchom
 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST