Dojčenská kolika u detí s ABKM

Koliky môžu v určitom veku dieťaťa (trojmesačná dojčenská kolika) obťažovať až 20% dojčiat. Ide väčšinou o príznak s veľmi dobrou prognózou, ktorý je však schopný zdevastovať dieťa, matku, rodinu aj ošetrujúceho lekára.

O kolike hovoríme, ak:

  • k nej dôjde pred 3. mesiacom veku
  • trvá viac ako 3 hodiny denne (v praxi nie je výnimkou usedavý plač aj cez polovicu dňa)
  • objaví sa viac ako 3 dni v týždni
  • a trvá viac ako 3 týždne

Dieťa je nepokojné, často veľmi intenzívne plače a je len veľmi ťažko utíšiteľné. Obvykle sa upokojí len pri pití, čo ale zhoršuje podstatu problému. Dieťa sa potom ku kolike ešte nezmyselne prepíja. Známe manévre nepomáhajú, ako teplo na bruško, masáž bruška, rektálna trubička, feniklové čaje, nepomôžu ani farmaká proti plynatosti dojčiat, probiotiká a tak podobne. Ono totiž o žiadny vyšší meteorizmus ani ísť nemusí a podstata bolesti by mohla byť úplne niekde inde. Vysvetlenie hľadajme v porušenej rovnováhe mikroprostredia čriev, s následným biochemickým dráždením mnohých nervových zakončení prítomných v citlivej črevnej sliznici.

 Avšak je isté, že jedným z možných vyvolávateľov môže byť aj ABKM. Nespochybňuje sa ako pravá príčina 10% všetkých kolík, ale existuje štúdia, ktorá ABKM ako dôvod kolík identifikovala v 42,5% prípadov. Pre ABKM hovoria koliky vzniknuté už v prvom týždni života a tiež koliky, ktoré sa časovo presunuli do druhého štvrťroku života dojčaťa. Ale samotná dojčenská kolika bez ďalších príznakov z postihnutia tráviaceho traktu (odmietanie jedla, "refluxové" ťažkosti, vracanie, hnačka, krv v stolici) je ale pre ABKM dosť nepravdepodobná. V dramatických situáciách by sme mali napriek tomu, alebo práve preto, vyskúšať mnohokrát spomínanú diagnostickú diétu, vrátane možnosti zvážiť preparát s voľnými aminokyselinami (Neocate). Odporúča sa dĺžka 2 až 4 týždne. Ak koliky ustúpia a vrátia sa znovu po zavedení BKM do stravy, potom je diagnóza ABKM takmer istá.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

Logo Nutridrink

PORADŇA LEKÁRA O VÝŽIVE DETÍ

Otázka od: Monika M. (1. 6. 2012)

Dobrý den, mam rocnu dcerku, nechuti jej jest. Niekedy sa napapa, niekedy do nej nedam nic. Pani doktorka mam dala...viac >>

Odpoveď odborníka

Dobry den pani Monika,

v pripade Vasej dcerky by som sa urcite radsej priklonila k nutricnemu drinku...

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Zmena názvu! Fortini pre deti Multri Fibre.
Nutridrink - silnejší v boji s ochorením
 
 
 
všetky videá

Video

 

Výživa v chorobe - malnutrícia

spustit video

 

Súťaž

 

Súťaženie je úplne jednoduché. Stačí správne odpovedať na naše súťažné otázky a cena môže byť vaša.

 

VAŠE PŘÍBEHY

Toto nie je reklama, toto je zazrak

Tak popisujem Vas produkt - Nutridrink - vyziva vchorobe / mlieck ochutene/, ktore pred mnoharokmi...

pokračovanie príbehu | pravidlá
 
VLOŽIŤ VLASTNÝ PRÍBEH