Príznaky ABKM

Nechutenstvo, neprospievanie, chudokrvnosť, vracanie, nepokoj, (dojčenská) kolika, hnačka (hlien, niekedy aj krv) alebo zápcha u dojčiat, ekzém, žihľavka, kašeľ aj piskoty. A to všetko v prvom polroku života. ABKM - príznaky - sa zriedkakedy prejaví jediným z vymenovaných príznakov, obvykle nájdeme dva i viac. Čím viac sa zíde ťažkostí a čím viac systémov je postihnutých (koža, tráviaci trakt, dýchanie a nakoniec aj správanie), tým je táto diagnóza pravdepodobnejšia.

ABKM je diagnóza prvých troch mesiacov veku, celkom pravdepodobná je aj v ďalších troch mesiacoch - teda ABKM u dojčiat. Ak však uvedené príznaky prepuknú až po šiestom mesiaci, diagnóza ABKM nebýva zas až tak častá, skôr naopak. Aj preto je rozhodujúca včasná diagnóza alergie na bielkovinu kravského mlieka u dojčiat.

Reakcie vznikajú častejšie u plne dojčených detí, a to asi v 60% prípadov. To je spôsobené faktom, že sa BKM z diéty matky dostávajú až do mlieka materského. Ak k reakcii dochádza až na umelej mliečnej výžive (40% všetkých dojčiat s ABKM), potom môžu byť ako skoré (minúty), neskoršie (hodiny), tak aj neskoré (dni). Môžu nastať hneď pri prvej porcii, a to aj po veľmi malom množstve, rádovo po mililitroch umelej výživy alebo prekvapivo aj po jedinej lyžičke mliečneho pokrmu (jogurt). Oveľa pravdepodobnejší je, ale odstup dní až týždňov od prvej expozície BKM, t.j. po mnohodennej ponuke plných porcií, rádovo ide skutočne o litre dojčenského mlieka. Reakcie môžu byť diskrétne, ale aj veľmi dramatické, ojedinele môžu prerásť v systémový charakter pod obrazom anafylaxie, našťastie len veľmi zriedkavo vedú až k zrúteniu srdcovo-cievneho systému, k anafylaktickému šoku. ABKM má tendenciu vyhasínať, do 1 roka veku ustúpi plná polovica, do 2 rokov 80%, do troch rokov 90% všetkých ABKM. Do dospelosti si ponesie svoju ABKM asi len 3% pôvodne postihnutých dojčiat

ABKM - príznaky

Skoré príznaky ABKM: nemusí byť u plne dojčených detí

kožné príznaky:

žihľavka, veľmi často v mieste kontaktu (postriekaní) s mliekom, t.j. okolo úst

príznaky z tráviaceho traktu: grckanie a / alebo zvracanie, neskôr bolesti, resp. koliky (do 2 hodín), ešte neskôr (4-6 hodín) hnačka

dýchacie problémy: kašeľ, piskoty (nádychové a / alebo výdychové)

Neskoré príznaky ABKM: aj u plne dojčených detí

kožné príznaky: ekzém (atopický ekzém, atopická dermatitída)

príznaky z tráviaceho traktu: Vracanie (nemusí byť bezprostredne po jedle), koliky, chronická hnačka, stolica je vodnatá alebo mazľavá, zelená, nepríjemne páchnuca, veľmi často s hlienom.

Často je stolica s krvou, a to ako krvavý hlien, prípadne bodky, nitky alebo chuchvalčeky čerstvej krvi na povrchu zmenené, ale nezriedka aj úplne normálna stolica.

Menej často pôjde o opak, t.j. o zápchu.

dýchacie problémy: nádcha, chronický kašeľ, opakujúce sa piskoty (výdychové), dychová tieseň, astmatická dýchavičnosť

celkové príznaky: nechutenstvo, podráždenosť, opakujúce sa koliky, nepokoj, narušený spánok, neprospievanie, chudokrvnosť, nedostatok bielkovín v krvi a z toho plynúce rozsiahle opuchy, oneskorený kostný vek

Vhodné přípravky pro děti s alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM):

[Translate to SK:] 

 

Na trhu existujú vysokoenergetické prípravky enterálnej výživy, vyvinuté na mieru rôzne starým deťom. O vhodnom prípravku a jeho užívaní sa poraďte s Vaším detským lekárom.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST