Opakovaná angína a problém s jedlom

ANGÍNA čiže TONZILITÍDA je stav zápalu v oblasti krčných mandlí, teda vchodu do HLTANU. Pôvodcovia zápalu môžu byť rôzne baktérie, vírusy, alebo zriedkavejšie aj plesne.

Angína je charakterizovaná sčervenaním, opuchom, prípadne tvorbou povlakov v oblasti mandlí a podnebia To je dôvod pre častú BOLESŤ V KRKU a ŤAŽKOSTI S PREHLTANÍM, následne teda aj PROBLÉM S JEDLOM.

Príčinnú liečbu určuje lekár - napríklad antibiotiká, alebo iné indikované lieky.

Problémy s príjmom stravy pri angíne si môže riešiť každý samostatne aj bez lekárskej rady, príjmom vhodných tekutín a potravín. V akútnom stave angíny je zvýšená možnosť dehydratácie (nedostatku tekutín) a pri dlhšom trvaní angíny, aj nedostatku živín všeobecne. Toto nebezpečenstvo je vyššie u malých detí alebo u každého, kto trpí nejakým pridruženým chronickým ochorením.

Vhodné tekutiny: vlažné čaje, minerálky, ovocné šťavy.

Vhodné potraviny pri angíne: Mäkké, prípadne kašovité, eventuálne aj mixované nedráždivé potraviny, bez nadbytku korenia a dráždivých látok. Jedlo nenútime, ponúkame, prípadne aplikujeme pomaly po jednotlivých lyžičkách alebo dúškoch. Vyberáme také, ktoré má chorý rád, alebo na ktoré má chuť. Príjem potravy zlepšuje toleranciu podávaných liekov a skracuje rekonvalescenciu.

V súčasnosti existujú aj špeciálne výživové prípravky, ktoré sú určené na okamžitú spotrebu a obsahujú potrebnú energiu, bielkoviny a všetky dôležité vitamíny, minerálne látky a stopové prvky. Môžu byť jediným zdrojom výživy alebo jej doplnkom. Dostupné sú v každej lekárni. Ich výhody spočívajú okrem iného aj vo vyváženosti zloženia a možnosti skladovania.

Vhodné prípravky detskej enterálnej výživy:

Na trhu existujú vysokoenergetické prípravky enterálnej výživy, vyvinuté na mieru rôzne starým deťom. O vhodnom prípravku a jeho užívaní sa poraďte s Vaším detským lekárom.

 

Dojčenie je najprirodzenejším spôsobom výživy. Prípravky by mali byť používané pod dohľadom lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy, farmácie alebo starostlivosti o dieťa alebo na základe jeho odporúčania.
 

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST