Keď dieťa zvracia alebo má hnačku

Hnačka a vracanie u detí je väčšinou príznakom infekčného ochorenia tráviaceho traktu, tzv. akútnej gastroenteritídy. Hnačky a vracanie u detí spôsobujú vírusy (napr. rotavírusy, adenovírusy), baktérie (napr. Salmonella, Campylobacter, Yersinia) a zriedkavo parazity (napr. Lamblia). V priebehu takéhoto akútneho ochorenia je dieťa ohrozené predovšetkým dehydratáciou, ktorá je spôsobená veľkými stratami tekutín a iónov hnačkovitou stolicou a / alebo opakovaným vracaním. Toto ohrozenie je tým závažnejšie, čím častejšia je hnačka a vracanie u detí a čím je dieťa mladšie.

Pri dehydratácii dieťa celkovo zle vyzerá, má prepadnuté oči, uschnuté sliznice, je unavené a spavé. Klinický stav posúdi lekár, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Vo vážnych prípadoch je potrebné prijať dieťa do nemocnice a podávať intravenózne tekutiny, ióny a glukózu. Pri menej závažnom priebehu ochorenia (vracanie, hnačky) je možná liečba v domácom prostredí. Dieťa dostáva tekutiny ústami. Podávame rôzne typy rehydratačných roztokov, ktoré možno kúpiť v lekárni. Po ich nariedení s vodou obsahujú správny pomer tekutín, iónov a glukózy. U starších detí pridávame slabý čaj osladený hroznovým cukrom, vodu a nesýtené minerálky.

Ak dieťa už nezvracia začneme s občasným podávaním stravy. Spočiatku podávame šetriacu diétu v podobe suchárov, staršieho pečiva, jablčného pyré, banánov, ryže, zemiakov, chudého mäsa, vývarov z mäsa a mrkvy. Ak dieťa neprijíma túto stravu, je vhodné nasadiť enterálnu výživu na popíjanie, ktorá môže stravu doplniť alebo na čas plne nahradiť a je výživovo plnohodnotná. U dojčených detí počas liečby neprerušujeme dojčenie. Tiež u dojčaťa živeného umelou mliečnou výživou pokračujeme v jej podávaní, ale spočiatku je vhodné ju kombinovať s ryžovým odvarom. Dlhodobé hladovanie je pri akútnej gastroenteritíde (pri dlhodobom vracaní alebo hnačkách) neopodstatnené a vedie k akútnemu vzniku podvýživy.

Ak trvá hnačka alebo vracanie u detí dlhšie ako tri dni, je dieťa ohrozené podvýživou a je potrebné tento stav konzultovať s lekárom, ktorý stanoví diagnózu a určí spôsob liečby. Vhodné je pridávať dieťaťu k strave niektorý z prípravkov enterálnej výživy. V dnešnej dobe sú dostupné prípravky enterálnej výživy pre každú vekovú kategóriu (pre dojčatá, deti od 1 roku, pre staršie deti a dospelých).

Vhodné prípravky detskej enterálnej výživy:

Na trhu existujú vysokoenergetické prípravky enterálnej výživy, vyvinuté na mieru rôzne starým deťom. O vhodnom prípravku a jeho užívaní sa poraďte s Vaším detským lekárom.

Dojčenie je najprirodzenejším spôsobom výživy. Prípravky by mali byť používané pod dohľadom lekára alebo kvalifikovanej osoby v oblasti výživy, farmácie alebo starostlivosti o dieťa alebo na základe jeho odporúčania po zvážení všetkých možností výživy, vrátane dojčenia.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST