Úvodná stranaVýživa detíVýživa u detí s nádorovým ochorením
 

Výživa u detí s nádorovým ochorením

Len lekári a sestričky na klinikách detskej onkológie nie sú už väčšinou prekvapení počtom onkologicky chorých detí. Na brnenskú Kliniku detskej onkológie ročne prichádza okolo stovky nových pacientov so solídnymi nádormi (nádory mozgu, miechy, svalov, kostí, obličiek, pečene, semenníkov, očí) a s tekutými nádormi (leukémia). Takmer všetky tieto deti sú v priebehu liečby ohrozené podvýživou.

Príčiny podvýživy sú rôzne. Nedostatočný príjem môže byť podmienený malou ponukou stravy, nevoľnosťou a vracaním, ktoré môžu sprevádzať podávanie chemoterapie alebo bolesťami v ústach. Tiež poruchy trávenia a zvýšená potreba živín a energie sa na podvýžive podpisujú. 

Zhoršený stav výživy sa potom môže podieľať na zhoršení priebehu základného ochorenia, na dramatickejšom priebehu s infekčnými komplikáciami, na predlžovaní pobytu detí v nemocnici pri blokoch chemoterapie a tiež môže viesť k opakovaným hospitalizáciám. 

Rozvoju a prehĺbeniu podvýživy je možné predchádzať. Deti sú od začiatku a pri každej hospitalizácii dôkladne vyšetrené ako klinicky, tak aj laboratórne, majú starostlivo vedenú hmotnostnú krivku a sestričky v jednoduchom dotazníku odhalia, či je na mieste návšteva nutričnej terapeutky alebo, či je stav vážnejší a či je potrebný zásah lekára. 

Základom úspechu je práca nutričnej terapeutky, ktorá s ohľadom na aktuálny stav dieťaťa odporučí nielen konkrétne potraviny, ale navrhne aj ich úpravu. Podľa veku indikuje podávanie enterálnej výživy na popíjanie. Rodičom i deťom opakovane vysvetľuje význam podávania nerizikovej stravy, to znamená stravy bez živých baktérií, teda bez inak obľúbených jogurtov a tiež bez orechov a plesňových syrov pre nebezpečenstvo plesní. V čase rádioterapie v oblasti krajiny brucha je vhodná bezmliečná a bezlepková strava.

Ak nevystačíme s popíjaním enterálnej výživy, snažíme sa situáciu riešiť podávaním výživy cestou do žilového riečiska. Najčastejšie potom kombinujeme výživu do žilového riečiska s výživou podávanou ústami, prípadne sondou do žalúdka. Niekedy je potrebné aj chirurgické zavedenie sondy do žalúdka cez stenu brucha, tzv. PEG.

Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o dobrý výživový stav detí je potom liečba infekčných komplikácií (môžu viesť k bolestivým zápalom celého tráviaceho traktu, predovšetkým dutiny ústnej a konečníka). Podávanie liekov proti zvracaniu pri chemoterapii je samozrejmosťou. Liečba bolesti je nevyhnutná a často sama o sebe výrazne zlepší príjem stravy.

Vhodné prípravky detskej enterálnej výživy:

K popíjaniu

Sondová výživa

Dojčenie je najprirodzenejším spôsobom výživy. Prípravky by mali byť používané pod dohľadom lekára alebo kvalifikovanej osoby v oblasti výživy, farmácie alebo starostlivosti o dieťa alebo na základe jeho odporúčania po zvážení všetkých možností výživy, vrátane dojčenia.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

Logo Nutridrink

PORADŇA LEKÁRA O VÝŽIVE DETÍ

Otázka od: Monika M. (1. 6. 2012)

Dobrý den, mam rocnu dcerku, nechuti jej jest. Niekedy sa napapa, niekedy do nej nedam nic. Pani doktorka mam dala...viac >>

Odpoveď odborníka

Dobry den pani Monika,

v pripade Vasej dcerky by som sa urcite radsej priklonila k nutricnemu drinku...

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Zmena názvu! Fortini pre deti Multri Fibre.
Nutridrink - silnejší v boji s ochorením
 
 
 
všetky videá

Video

 

Výživa v chorobe - malnutrícia

spustit video

 

Súťaž

 

Súťaženie je úplne jednoduché. Stačí správne odpovedať na naše súťažné otázky a cena môže byť vaša.

 

VAŠE PŘÍBEHY

Toto nie je reklama, toto je zazrak

Tak popisujem Vas produkt - Nutridrink - vyziva vchorobe / mlieck ochutene/, ktore pred mnoharokmi...

pokračovanie príbehu | pravidlá
 
VLOŽIŤ VLASTNÝ PRÍBEH