Crohnova choroba u detí

Crohnova choroba patrí medzi idiopatické črevné zápaly. Postihuje ktorúkoľvek časť tráviacej trubice (od sliznice ústnej dutiny po konečník) v celej šírke jej steny. Crohnova choroba bola popísaná v roku 1932 Burrillem B. Crohnom a jeho spolupracovníkmi ako ochorenie tenkého čreva v oblasti napojenia tenkého čreva na črevo hrubé. V roku 1960 bola popísaná Crohnova choroba aj v oblasti hrubého čreva a odlíšená od ulceróznej kolitídy. Postihnutie čriev u pacientov s Crohnovou chorobou je segmentálne, striedajú sa zdravé a choré úseky čreva. Pretože je postihnutá sliznica čreva v celej jej hrúbke, môže dôjsť k vzniku spojok medzi črevnými kľučkami navzájom, črevnými kľučkami a povrchom tela, či inými orgánmi (fistuly) a vznikať môžu aj medzikľučkové abscesy. Vzhľadom k tomu, že zápal prechádza celou črevnou stenou a po liečbe má sklon k zjazveniu, dochádza k zúženiu priesvitu čreva a možnému vzniku črevnej nepriechodnosti (ileus).

Výskyt

Crohnova choroba sa môže objaviť v akomkoľvek veku, výnimkou nie je ani postihnutie dojčiat. Najčastejšie sa však prejaví medzi 10. a 30. rokom života. 25% pacientov má prejavy ochorenia pred 20. rokom veku. Výskyt Crohnovej choroby je udávaný na cca 3 - 4 nové prípady na 100 000 ľudí za rok pri celkovom počte 30 - 40 pacientov na 100 000 obyvateľov.

Príčina Crohnovej choroby

Príčina Crohnovej choroby nie je známa, kombinujú sa ako vplyvy genetické, tak aj vplyvy vonkajšieho prostredia. Riziko ochorenia pre rodinných príslušníkov v rodinách s pacientom postihnutým Crohnovou chorobou sa uvádza medzi 7 -30%. Riziko ochorenia dieťaťa, ktorého obaja rodičia trpia Crohnovou chorobou, je > 35%. Riziko ochorenia pre druhé jednovaječné dvojča pri ochorení súrodenca Crohnovou chorobou je 36%. Medzi faktory vonkajšieho prostredia, ktoré napomáhajú vzniku Crohnovej choroby, patrí výživa s nižším obsahom vlákniny, vyšším obsahom nasýtených tukov, či rafinovaného cukru a fajčenie.

Príznaky Crohnovej choroby

Klasická klinická triáda príznakov Crohnovej choroby (hnačka, chudnutie a bolesť brucha) je prítomná iba u 25% detí. Väčšina detí spočiatku nemusí mať hnačku a u iba 25% detí sa objavuje krv v stolici. Počiatočným príznakom môže byť len izolovaná bolesť brucha, redukcia váhy a oddialená puberta, u 15 - 35% detí sa ochorenie prejaví len poruchou rastu. Plne vyjadrené ochorenie sa prejavuje bolesťou brucha, najčastejšie v pravom podbrušku, hnačkovými stolicami väčšinou bez prímesi krvi, zvýšenou teplotou do 38 stupňov, hmotnostným úbytkom a nechutenstvom, niekedy zvracaním a nápadnou bledosťou kože. Medzi komplikácie patria aj zápal kĺbov, očnej dúhovky, či žlčovodov alebo ochorenia kože a slizníc (afty). Tieto komplikácie mávajú deti staršie ako 6 rokov.

Liečba Crohnovej choroby

Na prvom mieste stoja diétne opatrenia, ktoré sa líšia u pacienta vo fáze akútneho vzplanutia a v období, kedy sa choroba nachádza v remisii. Je kladený veľký dôraz na nasadenie výhradne enterálnej výživy (sterilnej sondovej výživy) a na včasné začatie imunosupresívnej liečby azatioprínom.

Vhodné prípravky detskej enterálnej výživy:

Na trhu existujú vysokoenergetické prípravky enterálnej výživy, vyvinuté na mieru rôzne starým deťom. O vhodnom prípravku a jeho užívaní sa poraďte s Vaším detským lekárom.

 

Dojčenie je najprirodzenejším spôsobom výživy. Prípravky by mali byť používané pod dohľadom lekára alebo kvalifikovanej osoby v oblasti výživy, farmácie alebo starostlivosti o dieťa alebo na základe jeho odporúčania po zvážení všetkých možností výživy, vrátane dojčenia.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST