Nešpecifický črevný zápal (IBD)

Nešpecifický črevný zápal (IBD), Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, sú choroby tráviaceho traktu, ktoré úzko súvisia s výživou. A to nielen v zmysle narušenia stavu výživy, ale aj preto, že prejavy IBD a Crohnovej choroby môžu byť viazané na príjem určitej stravy alebo dokonca priamo súvisieť so vznikom ochorenia. IBD sú najmä v období akútneho vzplanutia ochorenia veľmi často združené s malnutríciou = nedostatočnou výživou (v 75 - 85% prípadov). Malnutrícia je u pacientov s IBD a Crohnovou chorobou spôsobená zníženou chuťou do jedla, bolesťami brucha, zvýšenou zápalovou aktivitou a s tým spojeným zvýšením energetického výdaja, zhoršeným vstrebávaním živín, stratami krvi a bielkovín črevom.

Diétne opatrenia sú odlišné u pacienta vo fáze akútneho vzplanutia (relaps) a v období, kedy sa choroba nachádza v stave upokojenia (remisie).

Diéta v čase akútneho vzplanutia ochorenia

Základom je diéta s obmedzením vlákniny (vylúčiť treba čerstvú zeleninu a ovocie, strukoviny, výrobky z celozrnných obilnín) a horšie stráviteľných jedál (s vysokým obsahom tuku, jedlá vyprážané, fritované či grilované). Preferuje sa strava s vysokých obsahom škrobu (napríklad cestoviny) a jedlo delíme do viacerých menších porcií (5 - 6x denne). Stravu nehltáme a vhodné je tiež oddeliť príjem tuhej stravy od tekutín, ktoré by mali byť vlažné. Obmedziť je potrebné aj konzumáciu sýtených nápojov. Prechodne môže dôjsť k zníženiu tolerancie čerstvého mlieka, príjem vápnika je potrebné nahradiť z iných zdrojov.

Diéta v čase upokojenia ochorenia

Táto diéta sa prakticky nelíši od diéty v čase akútneho vzplanutia ochorenia. Aj v tejto fáze ochorenia je vhodné sa vyvarovať pokrmov spôsobujúcich nadúvanie a tučného mäsa. Diétny režim je úplne individuálny.

Dôležitý je pitný režim s príjmom tekutín 2,0 - 2,5 litra denne, zohľadňujúc straty spôsobené prípadnými hnačkami.

Vhodné potraviny:

 • morské ryby, morčacie, kuracie, králičie a teľacie mäso
 • sendvičové pečivo, biely chlieb, biele pečivo, piškóty  
 • kompótové ovocie bez šupiek, strúhané jablko
 • ovocné džúsy riedené nesýtenou minerálkou  
 • mladá karotka, špenát, mladé kaleráby nadrobno nakrájané a spracované domäkka (nikdy nie surové) a postupne namixované do pokrmu; surovú zeleninu je možné konzumovať iba vo forme zeleninových štiav a pyré
 • varené cestoviny a ryža

Nevhodné potraviny:

 • mastné, vyprážané, údené alebo nakladané mäsá, oškvarky, pikantné konzervy, slanina, mäkké i trvanlivé salámy
 • huby, surová zelenina a zelenina spôsobujúca nadúvanie
 • strukoviny
 • kravské mlieko 
 • celozrnné výrobky, čerstvé kysnuté pečivo a chlieb, kysnuté cestá
 • orechy a semená
 • nadmiera korenia (korenie, štipľavá paprika, chilli a iné)

 Ak individuálne pripravená diéta u IBD a Crohnovej choroby nezabezpečí dostatočný príjem energie a bielkovín, je potrebné ich nahradiť formou enterálnej výživy.

Enterálna výživa detských pacientov s IBD, Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídoua ulcerózní kolitidou

V prípade, že samotná úprava stravy nestačí, je nutné zhoršený stav výživy doplniť. K tomuto účelu je vhodné použiť prípravky enterálnej výživy - výživovo plnohodnotné prípravky, ktoré dodajú potrebnú energiu, bielkoviny a všetky potrebné vitamíny, minerálne látky a stopové prvky. Tieto prípravky sú dostupné ako drinky na popíjanie alebo ako výživa zavedená priamo do žalúdka cez výživovú sondu.

Vhodné prípravky detskej enterálnej výživy u pacientov s IBD, Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou:

Na trhu existujú vysokoenergetické prípravky enterálnej výživy, vyvinuté na mieru rôzne starým deťom. O vhodnom prípravku a jeho užívaní sa poraďte s Vaším detským lekárom.

 

Dojčenie je najprirodzenejším spôsobom výživy. Prípravky by mali byť používané pod dohľadom lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy, farmácie alebo starostlivosti o dieťa alebo na základe jeho odporúčania.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST