Aj pri starostlivosti o svojich blízkych máte právo na svoj život

Celodenne sa starať o blízku osobu je fyzicky aj psychicky veľmi náročné a opatrovatelia môžu ľahko prepadnúť depresii a pocitom nedostatočnosti. Niektoré americké asociácie, ktorých cieľom je združovať a podporovať opatrovateľov, preto prijali za svoj takzvaný Zoznam práv opatrovateľov. Tento dokument nemá právny, ale „iba“ morálny význam a jeho cieľom je pripomínať opatrovateľom ich vlastné záujmy a práva.

Práva opatrovateľov v otázkach a odpovediach

Položili ste si niekedy niektorú z nasledujúcich otázok? Odpovede na tieto otázky sú vaše práva, tak ako ich uvádza americký Zoznam práv opatrovateľov. Pripomeňte si ich v ťažkých chvíľach a nebojte sa ich uplatňovať.
  • Mám málo času, tak ako sa môžem starať ešte o seba? Mám právo starať sa o seba. Nie je to výraz sebectva, ale dá mi to schopnosť starať sa lepšie aj o svojho blízkeho.

  • Ten, o ktorého sa starám, si nepraje pomoc nikoho zvonku. Čo mám robiť? Mám právo požiadať o pomoc zvonku, dokonca aj keď môj blízky nesúhlasí. Musím si byť vedomý/á vlastných limitov a obmedzených možností.

  • Ako môžem žiť vlastný život, keď odo mňa závisí život niekoho iného? Mám právo udržiavať aj tie súčasti svojho života, ktoré nezahŕňajú osobu, o ktorú sa starám – rovnako ako by som to robil/a, keby môj blízky bol zdravý. Robím čo najviac pre milovanú osobu, o ktorú sa starám, ale mám právo robiť aj veci len pre seba.

  • Ako môžem zostať pokojný, keď mám pocit, že musím každú chvíľu vybuchnúť? Mám právo mať zlosť, cítiť sa depresívne a príležitostne vyjadrovať všetky negatívne pocity.

  • Prečo mám stále dojem, že svoje povinnosti neplním dosť dobre? Mám právo brániť sa proti všetkým vedomým aj nevedomým snahám mojich blízkych manipulovať ma prostredníctvom pocitov viny a/alebo depresie.

  • Ako mám prekonať pocity únavy, vyčerpania a otupenosti? Mám právo byť hrdý/á na to, čo sa mi darí, a obdivovať odvahu, ktorá je nutná pre to, čo robím.

  • Potrebujem niekam odísť, ale ako môžem práve teraz odísť? Mám právo chrániť svoju individualitu a právo na to, udržiavať svoj vlastný život, na ktorý budem môcť nadviazať vtedy, až moja pomoc nebude ďalej potrebná.
(vek) Zdroj: www.strengthforcaring.com

Čtěte dále:

Teplé dni prospievajú slabým a chorým, ale…

Dnes už to pociťujeme omnoho menej, ale naši predkovia vnímali rozdiel medzi zimnou a letnou stravou veľmi zreteľne. Zatiaľ čo zimná strava bývala...

Mliečne výrobky sú zdravé nielen pre deti, pomáhajú aj starým ľuďom

Všetci si z detstva pamätáme, že mliečne výrobky sú dôležité pre zdravé a silné kosti. Vápnik obsiahnutý v mlieku nám však pomáha...

Bezpečne (nielen) po klzkom chodníku

Zima je nielen časom športových radovánok, ale tiež nepekných úrazov. Striedanie sneženia, dažďa, vyšších a nižších vonkajších teplôt nás...

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST