Bulímia: záchvaty prejedania a pocity viny

Záchvaty nekontrolovaného prejedania nasledované zvracaním a užívaním preháňadiel, aby sa telo zbavilo nadmiery prijatých kalórií: tak vyzerá bulímia. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u žien trápených pocitmi úzkosti alebo menejcennosti a u žien, ktoré na seba kladú veľmi vysoké nároky.

Ako sa brániť bulímii

Bulímia je rovnako ako anorexia vážne ochorenie, ktoré treba riešiť v spolupráci so skúseným lekárom. No viac ako pri iných ochoreniach tu platí, že najväčšiu prácu tu musí odviesť samotný pacient – ak sa sám nepustí do boja so svojím strachom a psychickými stereotypmi, žiadny odborník mu pravdepodobne nepomôže. Čo teda môžete urobiť sami, ak máte sklony k záchvatom prejedania, ktoré neskôr trpko ľutujete?
  • Vyhýbajte sa cukrom – sladkosti, ale aj biele pečivo rozkolíšu hladinu krvného cukru, takže po nich pociťujeme väčší hlad.

  • Nikdy nevynechajte raňajky – ak ochudobníte ranné jedlo, bude vás túžba po jedle prenasledovať celý deň a večer, vystresovaní a vyčerpaní vyplienite chladničku.

  • Majte vždy poruke zdravú desiatu pre prípad hladu – pocit hladu nepodceňujte a včas zasiahnite niečím malým a zdravým: vhodné je sušené ovocie, kúsky zeleniny, jogurt alebo napríklad tekvicové semienka.

  • Keď príde túžba poriadne sa prepchať, skúste sa niečím zabaviť – bežte sa na chvíľu prejsť, zavolajte kamarátke alebo chvíľu upratujte. Medzitým sa pokúste ovládnuť a v pokoji si premyslite, čo všetko je rozumné naraz zjesť.

  • Neporovnávajte sa s celebritami – zabudnite na nerealistické obrázky v časopisoch a hviezdy v televízii. Snažte sa udržať si zdravé telo a zdravý rozum bez šialených výkyvov. Buďte realistickí.

  • Naučte sa zvládať stres – každý deň si vyhraďte chvíľku pre seba. Pokojne sa vyhnite ľuďom, ktorí vás stresujú, ak je to len trochu možné.

  • Každému dennému jedlu venujte náležitú starostlivosť – ak budete príprave jedla venovať viac času, budete sa cítiť čiastočne sýti už vo chvíli, keď si sadáte k stolu. Snažte sa nejesť nikdy sami, ale v spoločnosti rodiny alebo priateľov.

  • Pravidelne cvičte, ale len s mierou – vyhýbajte sa extrémnym výkonom. Namiesto toho sa zamerajte na to, aby vám cvičenie prinášalo čo najväčšiu radosť a pocit uvoľnenia.
(vek) Zdroje:
Blazer T. et al: Salivary and gustatory alterations among bulimia nervosa patients. Eur J Clin Nutr. 2008 Jul; 62 (7): 916–22.
www.thatsfit.ca

Čtěte dále:

Pitný režim je dôležitý nielen v horúcich dňoch

To, že sú tekutiny pre telo dôležité, je známa vec. Náš organizmus tvorí z veľkej časti práve voda, potrebuje ju teda na zaistenie a udržanie...

Jednotvárna strava seniorom nesvedčí

Ľudský život do istej miery opisuje kruh. Z krehkého a starostlivosť si vyžadujúceho dieťaťa človek vyrastie na sebestačného dospelého,...

Keď telo volá o pomoc alebo Nenechajte seniora smädného

Bez vody vydrží človek nažive približne päť dní. Potom zomrie. Telo dospelého človeka je tvorené vodou asi zo šesťdesiatich percent a vo ...

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST