Podvýživa seniorov: závažný problém, s ktorým je možné úspešne bojovať

Podvýživa je závažná téma u človeka 
v každom veku, 
u seniorov obzvlášť. 
Je preto užitočné oboznámiť sa s príznakmi malnutrície a dokázať 
ich včas rozpoznať.
Prípady podvýživy 
sa môžu zdať jasné: konzumácia príliš malého množstva jedla alebo strava chudobná 
na výživné látky. V praxi 
sa však podvýživa často objavuje v kombinácii s psychickými, sociálnymi a fyzickými témami. Tými môžu byť napríklad: 

•    Zdravotné ťažkosti – starí ľudia často trpia neduhmi, vďaka ktorým postupne strácajú chuť do jedenia alebo sa im strava zle konzumuje. Chronické choroby, užívanie určitých liekov, ťažkosti s prehĺtaním, žuvaním, so vstrebávaním živín – to všetko môže viesť k podvýžive. Seniori tiež často zle znášajú pobyt v nemocnici, aj ten môže viesť k nechutenstvu a následnému nedostatku živín v tele. Na podvýžive sa môžu podieľať aj choroby typu demencia. 

•    Prísna diéta – diétne opatrenia, napríklad zákaz solenia, konzumácia tukov, bielkovín alebo sacharidov, majú pri určitých chorobách svoje opodstatnenie a často bývajú životne dôležité. To však nič nemení na fakte, že tento diétny režim sa tiež môže podieľať na vzniku podvýživy. 

•    Jednotvárna strava – niektorí seniori si nechcú alebo nemôžu dopriať kvalitné – a teda aj drahšie potraviny. 

•    Obmedzený sociálny kontakt – starí ľudia, ktorí žijú sami, si často neradi varia len pre seba. Neteší ich stolovať osamelo. Bohužiaľ, často sa tak ich jedálny lístok zúži na chlieb s maslom a kávu, čo organizmu z hľadiska prísunu živín dlhodobo stačiť nemôže.

•    Depresia – trápenie, osamelosť, chátrajúce zdravie, zlá pohyblivosť a ďalšie faktory môžu viesť až k depresívnym stavom, pri ktorých klesá aj chuť do jedenia.

•    Alkoholizmus – prílišná konzumácia alkoholu môže narušiť zažívanie 
a schopnosť tela vstrebávať živiny. Alkoholik sa navyše často dostane do stavu, keď si alkoholom nahradzuje aj samotné jedlo.   
        

Zlá strava ako zdroj ďalších ťažkostí

Podvýživa u starších ľudí predstavuje problém sama osebe. Navyše sa však môže podieľať aj na ďalších zdravotných problémoch: 

•    oslabená imunita – tá môže byť následne zdrojom zvýšeného rizika infekcie, 

•    zle hojace sa rany

•    ochabujúce svaly – vďaka slabým svalom je človek náchylnejší na pády 
a zlomeniny. 

Aj preto je dôležité malnutríciu nepodceňovať.
 
O spôsoboch, ako podvýžive predchádzať a ako ju riešiť, sa dočítate tu: Zachyťte varovné signály podvýživy u seniora včas


(jah) 

Zdroj: www.mayoclinic.com/health/senior-health/HA00066

Čtěte dále:

Výživa pomáha obnoviť svaly oslabené nečinnosťou

Naše svaly citlivo reagujú na spôsob života, ktorý vedieme – ak ich nejaký čas nepoužívame, začnú sa cítiť zbytočné a postupne slabnú. Úbytok...

Čo možno urobiť pred operáciou – a bude sa hodiť najmä po nej

Nechudnite – Pokiaľ vám to výslovne neodporučí lekár, sami rozhodne pred zákrokom nechudnite. Telo týmto procesom stráca dôležité...

Nesprávny jedálny lístok predlžuje dĺžku choroby

V čase choroby je jedlo často to posledné, na čo človek myslí. Pritom sa ukazuje, že kvôli zlej skladbe jedálneho lístka sa predlžuje čas uzdravenia...

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST