Teplé dni prospievajú slabým a chorým, ale...

Dnes už to pociťujeme omnoho menej, ale naši predkovia vnímali rozdiel medzi zimnou a letnou stravou veľmi zreteľne. Zatiaľ čo zimná strava bývala jednotvárna a chýbalo jej väčšie množstvo vitamínov a ďalších dôležitých látok, v lete ľudia dopĺňali vitamíny a stopové prvky z čerstvej zeleniny a ovocia.

Keď príroda nestačí

Napriek tomu, že aj zdravý človek občas pociťuje "jarnú únavu", obvykle mu stačí doplniť všetky dôležité látky pestrou a čerstvou letnou stravou. Sú však, bohužiaľ, situácie, keď tradičná strava musí ustúpiť modernej medicíne. U ľudí chorých, seniorov alebo ľudí po náročnom operačnom zákroku je potrebné dodať telu ešte viac potrebných živín ako obsahuje čerstvá letná strava. V súčasnosti je možné vyberať zo širokého sortimentu prípravkov tekutej výživy, keď chorý alebo oslabený človek dostane presne tie látky, ktoré jeho organizmus najviac potrebuje. Najčastejšie sú to tieto:
  • Energia – pri niektorých ochoreniach, napríklad pri ochoreniach tráviaceho systému alebo po cievnej mozgovej príhode, nie je možné dodať organizmu dostatok energie bežnou stravou. V tomto prípade sú nenahraditeľné vysokoenergetické prípravky tekutej výživy, nutričné drinky.

  • Bielkoviny – sú dôležité pre regeneráciu poškodených tkanív a ich udržiavanie. Zvlášť pri rekonvalescencii po dlhej chorobe, po operáciách alebo u seniorov potreba bielkovín stúpa.

  • Vláknina – je nevyhnutná pre správnu činnosť čriev a chráni nás pred zažívacími ťažkosťami aj pred zhubným ochorením čriev. Dostatočný podiel vlákniny v strave podporuje vyprázdňovanie a čistí črevá od škodlivých alebo potenciálne karcinogénnych látok.

  • Vitamíny a stopové prvky – sú často obsiahnuté v čerstvom ovocí a zelenine, ktoré cez zimu jeme menej. V prípravkoch tekutej výživy sú obsiahnuté všetky potrebné vitamíny a stopové prvky v optimálnom množstve.
(vek) Zdroj:
 www.webmd.com
 homecooking.about.com

Čtěte dále:

Hnačka a zápcha na cestách – I. časť

Hnačka na cestách Leto je časom výletov, dovolenky niekde za horami a malo by byť aj časom pohody. V lete však na nás častejšie ako...

Podvýživa predstavuje problém aj vo vyspelých krajinách

Navzdory všeobecnej mienke je podvýživa u starších pacientov podstatne väčším problémom ako obezita. Prinajmenšom vtedy, ak je veľkosť problému...

Chcete predísť hladovaniu a podvýžive? Riešením je kvalitná tekutá výživa!

Ak sa staráte o svojho chorého alebo staršieho príbuzného, tak viete, že to nebýva jednoduché. Veľmi často sa končia pokusy o jeho...

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST