Výživa v chorobe by sa nemala podceňovať

Málokomu napadne, 
že nedostatočná výživa 
by mohla mať bezprostredný vplyv 
na náš národ v srdci Európy, v civilizovanom svete. Napriek tomu ide o skutočnosť, no často prehliadanú. 
Medzi skupiny najviac ohrozené podvýživou patria ľudia s chronickým ochorením 
a tiež seniori. Až 40 percent pacientov v nemocniciach a 60 percent dlhodobo chorých v domácej starostlivosti trápi práve tento problém. Nemocničná strava má predovšetkým pomáhať. 
Pri zmienke o nemocničnej strave si možno mnohí predstavia nevábne vyzerajúci pokrm neurčitej chuti. To, samozrejme, príliš lákavé nie je. Je však dôležité spomenúť, že lekár u každého pacienta rozhodne pri jeho nástupe do nemocnice 
o strave, často vo forme špeciálnej diéty, ktorá má slúžiť predovšetkým ako podporný prostriedok samotnej liečby. 

Výživa ruka v ruke s liečbou

Môžu sa však vyskytnúť situácie a životné etapy, v ktorých žiadna strava nedokáže chorému dodať potrebné živiny. Náročné operácie, onkologická liečba, ochorenie tráviaceho traktu – všetci títo pacienti trpia často nechutenstvom alebo im príjem potravy znepríjemňujú komplikácie spojené s chorobou a liečbou. 
Zlá alebo nedostatočná výživa v týchto situáciách vedie k vyššiemu výskytu komplikácií, k dlhšiemu pobytu v nemocnici a celkovo znižuje šance na uzdravenie. Správna výživa je pre pacienta preto jedným z najdôležitejších predpokladov úspešného zvládnutia ich ochorenia. 
    
Problém podvýživy však možno do značnej miery pozitívne ovplyvniť. Pacientom, 
u ktorých podvýživa hrozí, môže pomôcť tekutá výživa, tzv. nutričné drinky. Tieto prípravky môžu pomôcť zlepšiť výsledky liečby základného ochorenia a znížiť riziko komplikácií. 
Majú vysokú energetickú hodnotu a rôzne zloženie, ktoré umožňuje vybrať práve 
v danej situácii pre konkrétneho pacienta to najvhodnejšie riešenie. Možno nimi bežnú stravu doplniť alebo aj celkom nahradiť. 
Podvýživa sa nemusí týkať iba chorých. Aj ľudia vo vyššom veku s týmto problémom často bojujú. Vo vyššom veku je totiž strava často jednostranná, obmedzená možnosťami seniorov variť a ich zníženou chuťou do jedenia, keď sa dotyční doslova odbijú kúskom čohokoľvek, čo im možno dodá pocit zasýtenia, ale rozhodne nie potrebné živiny a energiu. 
Riešením problémov s výživou nielen pre týchto chorých v domácej starostlivosti
sú opäť prípravky tekutej výživy, dostupné voľne v lekárňach. 

Čtěte dále:

Pravidlá starostlivosti po operácii čriev alebo inej časti tráviaceho traktu

Pravidlá starostlivosti po operácii niektorej časti tráviaceho ústrojenstva sa od seba líšia. Medzi najmenej závažné operácie patrí nekomplikované...

Kvalitná výživa napomáha rekonvalescencii po operácii

Pooperačné obdobie má aj pri tých zdanlivo najjednoduchších a najkratších operáciách mnohé úskalia. Človek nie je stroj, ktorý by sa dal...

Poruchy prehĺtania môžu viesť k vážnej podvýžive. Nepodceňujte ich!

Schopnosť prehltnúť potravu alebo tekutinu bez problémov sa môže zdravému človeku javiť ako absolútna samozrejmosť. To však neplatí pre pacientov,...

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST