Zachyťte varovné signály podvýživy u seniora včas

Správnym a včasným rozpoznaním príznakov nedostatku živín v tele seniora môžeme včas predchádzať komplikáciám, ktoré by sa mohli k podvýžive následne pridať.


•    Spoznajte stravovacie návyky svojich blízkych – Navštevujete babičku alebo dedka iba pri výnimočných príležitostiach, ako sú oslavy narodenín alebo Vianoce? V takom prípade nemáte príliš veľkú šancu všimnúť si v ich stravovacích návykoch čokoľvek zvláštne. Keď však s vašimi seniormi strávite trochu viac času 
v čase ich obeda či večere, máte, naopak, šancu odhaliť prípadné problémy veľmi skoro.

•    Sledujte telesnú hmotnosť – môžete im pomôcť s vážením a následným zapisovaním do vopred vyrobenej tabuľky či grafu. Vy sami si potom môžete všimnúť zmeny napríklad podľa toho, ako seniorovi (ne)sadne jeho oblečenie. Zdá sa vám, že na dedovi košeľa, ktorá bola ešte pred mesiacom tesná, trochu ovísa? Potom je najvyšší čas začať sa zaujímať o zloženie jeho jedálneho lístka.

•    Všímajte si varovné signály – má váš príbuzný najnovšie problémy so zubami, ďasnami, zle sa mu hoja rany? Aj toto môžu byť známky podvýživy.

•    Oboznámte sa s užívanými liekmi, ktoré senior užíva
 – mnoho liekov môže znižovať chuť do jedenia, zapríčiniť zažívacie ťažkosti a vstrebávanie živín.    


Boj s podvýživou sa dá vyhrať

Už malé zmeny v stravovaní môžu na organizmus z hľadiska výživy priaznivo zapôsobiť:
 
•    Zapojte lekára – ak senior chudne, spolupracujte s jeho ošetrujúcim lekárom. Opíšte mu, čo viete o stravovacích návykoch chorého, a tiež čo si myslíte, že by mohlo pomôcť jeho zdravotný stav zlepšiť: zmena liekov? Špeciálna výživa? K lepšej konzumácii jedla prispieva aj zdravie ústnej dutiny. V prípade potreby sa preto obráťte aj na zubného lekára. Ten pacientovi pomôže odstrániť prípadnú bolesť zubov či ďasien.

•    Zabezpečte prísun živín
 – zaraďte do jedálneho lístka vysoko výživné 
a kalorické potraviny, ako sú mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, čerstvé ovocie, zelenina, celozrnné sušienky, pridajte do sendviča tučný syr, do polievky vajce a rezance či ryžu atď.

•    Spestrite diétu – ak musí senior dodržiavať prísny stravovací režim, skúste sa zamyslieť, ako mu jedálniček trochu vylepšiť – samozrejme, po porade s lekárom tak, aby zmysel diéty nebol narušený. Skvelými dochucovadlami môže byť citrónová šťava, bylinky, korenie.

•    Naplánujte malé pochúťky – k lepšej výžive môžu pomôcť aj zdanlivé maličkosti: nemusíte seniora nútiť jesť veľké porcie za každú cenu. Skúste mu medzi hlavnými jedlami ponúknuť napríklad lyžicu tvarohu, kúsok ovocia alebo pár orechov. To všetko sú vysoko kalorické potraviny, ktoré pomôžu udržiavať organizmus v kondícii.

•    Urobte z jedla spoločenskú udalosť – pozvite seniora k vám a uvarte jeho obľúbené jedlo. Bude sa cítiť lepšie. A vy budete mať prehľad, koľko skutočne zjedol.

•    Vymyslite vhodnú pohybovú aktivitu – denné cvičenie stimuluje chuť do jedenia, posilňuje svaly a kosti.

•    Prinášajte tipy, ako ušetriť pri nákupe – starší ľudia majú často pocit, že si nemôžu dovoliť kvalitné, drahšie potraviny. Naučte seniora využívať rôzne zľavové kupóny, sledovať akcie dňa či týždňa a ukážte mu, ktoré drahé výrobky nahradiť lacnejšími rovnakej kvality.

•    Skúste špeciálnu výživu – lekársky overená výživa, ktorá obsahuje všetko potrebné, to sú prípravky špeciálnej výživy. Sú v tekutej alebo krémovej forme, takže sa dobre konzumujú aj tým, ktorí majú problémy napríklad s prežúvaním alebo prehĺtaním. Vybrať si môžete z rôznych príchutí od čokoládovej, vanilkovej cez ovocnú až po kávovú.

•    Zvážte pomoc zvonku – ak je to nevyhnutné, objednajte seniorovi dovoz potravín alebo už hotového jedla až domov. Ak chorý potrebuje väčšiu starostlivosť, môžete mu zabezpečiť opatrovateľku.  

Nezabudnite, že včasné odhalenie a liečba problémov s výživou pomôže zlepšiť celkový zdravotný stav, ktorý ide ruka v ruke s nezávislosťou chorého od ostatných.

(jah)

Zdroj: www.mayoclinic.com/health/senior-health/HA00066/NSECTIONGROUP=2

Čtěte dále:

Podvýživa nemusí byť len nízka hmotnosť

Podvýživa je bežným príznakom pokročilého štádia nádorového ochorenia, no podľa všetkého je medzi onkologickými pacientmi ešte omnoho...

Klinická výživa ponúka pestré možnosti využitia

Bez správnej výživy sa telo horšie uzdravuje  Ochorenie tráviaceho traktu mnohokrát znamená to, že tuhá, bežne prijímaná potrava organizmu...

Ako uľahčiť zotavenie po operácii – kto nám pomôže?

Výživa – nutrícia – je dôležitou súčasťou boja s ochorením a niekedy je jej úloha priam kľúčová. A takou situáciou rekonvalescencia po operácii...

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST