Výživa sondou

Výživa sondou je riešením pre situácie, keď chorý nemôže prijímať sám dostatočné množstvo potravy alebo nemôže prijímať stravu ústami. Výživa je predpokladom zdravého života a uzdravovania sa. Preto je potrebné ponúknuť týmto pacientom náhradné riešenie, ktoré čo najviac napodobní prirodzenú cestu príjmu potravy.

 Aj keď sa môže zdať zavedenie sondy neprirodzené a porušujúce celistvosť ľudského tela, ide o najprirodzenejší spôsob príjmu potravy, pokiaľ nie je možné dočasne alebo trvalo prijímať potravu ústami. Pri výžive, ktorá sa podáva iba vnútrožilovo (parenterálna výživa), sú črevá v nečinnosti a ich sliznica týmto trpí. Obnoviť príjem potravy do tráviaceho traktu je spojené s určitým rizikom a  vyžaduje si pomoc lekára. 

 Existuje viac variantov prístupu na zavedenie sondy. Lekári sa vždy snažia nájsť pre každého pacienta to najvhodnejšie riešenie s ohľadom na jeho zdravotný stav, ochorenie, ktoré k poruche príjmu potravy viedlo a podmienky, v ktorých sa dotyčný nachádza. Sondou je okrem stravy možné podávať aj lieky a tekutiny. 

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST