Prečo potrebuje diabetik podporu okolia

Ľudia s cukrovkou sa nachádzajú v neľahkej situácii. Cukrovka je choroba, ktorá nie je úplne vyliečiteľná a o ktorú sa musí dotyčný starať každý deň. Diabetici musia vo svojom životnom štýle, ale aj vo svojom osobnom živote, urobiť niektoré zásadné zmeny. Aby zostali fit a aby ich cukrovka v budúcnosti nijako významne neohrozovala, je potrebné, aby sa naučili sledovať a kontrolovať hladinu cukru v krvi (glykémiu).
 Diabetikom, ktorým je hladina cukru v krvi ľahostajná, hrozí rozvoj závažných zdravotných problémov, ako je slepota, poškodenie nervov či zlyhanie obličiek. V tomto texte sa dozviete, čo môžete urobiť pre svojho blízkeho, ktorý trpí cukrovkou. 

Ako môžem pomôcť príbuznému s cukrovkou

Najprv si zistite o cukrovke čo najviac informácií. Čím viac budete vedieť, tým skôr môžete pomôcť. Povzbudzujte svojho rodinného príslušníka, aby sa o cukrovku zaujímal aj on sám.

Po druhé – buďte empatickí. Pre množstvo ľudí môže byť zistenie, že majú cukrovku, šokujúce. Váš príbuzný môže byť frustrovaný zo zmien, ktoré on alebo ona musí podniknúť. Vyjadrite, že svojmu blízkemu rozumiete a chápete jeho pocity. Ale nenechajte dotyčného, aby tieto pocity používal na ospravedlnenie toho, že sa o svoju cukrovku nezaujíma a nelieči sa. 

Ako môžem pomôcť diabetikovi urobiť dôležité zmeny

 Pokiaľ sa chystáte jesť spoločne, jedzte tie isté jedlá ako váš príbuzný diabetik. Vyhnite sa nákupu potravín, ktoré by on alebo ona nemali jesť.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST