Starostlivosť pred operáciou

Aj napriek tomu, že sú dôkazy o vplyve predoperačnej výživy na výsledky operácie obmedzené, všetky závery nasvedčujú tomu, že enterálna výživa, zavedená najmenej 7 – 10 dní pred zákrokom, dokáže zlepšiť výsledok operácie.

Pokiaľ je stav výživy nevyhovujúci, je vhodné operáciu odložiť, venovať nejaký čas starostlivosti o výživu a chorý sa potom operuje až vtedy, keď sa stav jeho výživy zlepší. Zníži sa tým nielen pravdepodobnosť pooperačných komplikácií, ale aj úmrtnosť a tiež sa urýchli čas rekonvalescencie. 

Pokiaľ ide o neplánovanú operáciu (napr. ortopedická operácia po úraze), ktorú nie je možné odkladať, je dobré začať s podporou výživy okamžite po operácii. 

Navyše, včasné podávanie tekutej výživy podporí funkciu tráviacej sústavy. 

Darček pre chorého, ktorý skutočne pomôže.

Chystá sa váš blízky na náročnú operáciu? Alebo ju už má za sebou, chirurgovia vykonali svoju prácu a vy by ste radi milovanú osobu nejakým spôsobom podporili? Práve v tejto chvíli je vhodným darčekom Nutridrink.

Pokiaľ sa chystáte do nemocnice navštíviť svojho blízkeho, neváhajte priniesť so sebou aj niečo pod zub. 

Chorý ocení ľahko stráviteľné potraviny, ktoré má rád. Okrem iného môžete so sebou na návštevu do nemocnice priniesť: 

  • ovocie a zeleninu, ktoré obsahujú vitamíny, 
  • prípravky tekutej výživy, 
  • tekutiny – balené vody a džúsy (informujte sa u ošetrujúceho personálu o tom, čo je pre vášho blízkeho vhodné, napr. v niektorých prípadoch nie sú vhodné minerálne vody, u diabetikov je zase potrebné vyhnúť sa sladeným nápojom).
 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST