Výživa po operácii

Chúťky radšej vynechajte

Keď chcete pacientovi v nemocnici urobiť radosť niečom dobrým pod zub, je lepšie najprv sa opýtať nutričnej terapeutky alebo ošetrujúceho personálu. Rolu totiž zohráva nielen diétne obmedzenie, ale aj vzájomná väzba jedla s podávanými liekmi či plánovanými zákrokmi. Množstvo potravín v žiadnom prípade nepreháňajte.

V niektorých situáciách môžete výrazne pomôcť k zlepšeniu stavu chorého, pokiaľ mu trebárs po dohode s personálom pripravíte obľúbenú rodinnú špecialitu, ktorá povzbudí chuť do jedla. Oplatí sa konzultovať s nutričnou terapeutkou nielen zloženie pokrmu, no aj jeho prípravu a prepravu. Záleží totiž nielen na surovinách, ale aj na hygienicky a nutrične bezpečnej príprave a prevoze jedla.

Diéta môže byť chutná a pestrá

Pred prepustením z nemocnice požiadajte nutričnú terapeutku o telefonický kontakt pre prípad, že budete chcieť prebrať niektoré nejasnosti. Je samozrejmé, že pred akoukoľvek zmenou diéty či stravovacieho režimu sa vopred poradíte. Okrem toho sa oplatí požiadať nutričnú terapeutku o nejaký leták či brožúru, kde nájdete ďalšie podrobnosti.

Aj po návrate z nemocnice je dôležité čo najrýchlejšie doplnenie plnohodnotnej výživy. Je tiež výhodné použiť prípravok klinickej výživy, tzv. sipping, napr. Nutridrink, Nutridrink Compact. Podľa konkrétnych možností a hlavne po konzultácii s nutričnou terapeutkou možno upraviť bežnú stravu do takej podoby, ktorá umožní postupný prechod k obvyklému jedálnemu lístku.

Napríklad po stomatologickom zákroku sa nedá obvykle dobre hrýzť, a tak je nevyhnutné jesť tekutú alebo kašovitú stravu. Aj v tej však môže byť zaistený dostatočný prísun bielkovín i vitamínov. V takom prípade je vhodný prípravok Nutridrink Compact.

Už dávno neplatí, že diéta znamená nechutné, varené a jednotvárne jedlo. Záleží len na každom, či použije informácie, ktoré umožnia plnohodnotné a chutné stravovanie aj pri zdravotných obmedzeniach.

Tamara Starnovská (Autorka je vrchná nutričná terapeutka)

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

Logo Nutridrink

PORADŇA ODBORNÍKA O VÝŽIVE V CHOROBE

Otázka od: Nina C. (13. 8. 2017)

Dobry den,mam UC,po porode bol relaps,teraz mam lieky a bio liecbu,ale este to nie je 100%tne.schudla som a ako keby...viac >>

Odpoveď odborníka

Dobrý deň,
dôležité je jesť pravidelne (napr. po 3 hodinách) a pestrú stravu.
Rozhodne sa netreba...

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Nutridrink - silnejší v boji s ochorením
Nové 4-kusové balenie prípravkov z radu Nutridrink
 
 
 
všetky videá

Video

 

Výživa v chorobe - malnutrícia

spustit video

 

Súťaž

 

Súťaženie je úplne jednoduché. Stačí správne odpovedať na naše súťažné otázky a cena môže byť vaša.

 

VAŠE PRÍBEHY

Toto nie je reklama, toto je zazrak

Tak popisujem Vas produkt - Nutridrink - vyziva vchorobe / mlieck ochutene/, ktore pred mnoharokmi...

pokračovanie príbehu | pravidlá
 
VLOŽIŤ VLASTNÝ PRÍBEH