Výživa po operácii

Chúťky radšej vynechajte

Keď chcete pacientovi v nemocnici urobiť radosť niečom dobrým pod zub, je lepšie najprv sa opýtať nutričnej terapeutky alebo ošetrujúceho personálu. Rolu totiž zohráva nielen diétne obmedzenie, ale aj vzájomná väzba jedla s podávanými liekmi či plánovanými zákrokmi. Množstvo potravín v žiadnom prípade nepreháňajte.

V niektorých situáciách môžete výrazne pomôcť k zlepšeniu stavu chorého, pokiaľ mu trebárs po dohode s personálom pripravíte obľúbenú rodinnú špecialitu, ktorá povzbudí chuť do jedla. Oplatí sa konzultovať s nutričnou terapeutkou nielen zloženie pokrmu, no aj jeho prípravu a prepravu. Záleží totiž nielen na surovinách, ale aj na hygienicky a nutrične bezpečnej príprave a prevoze jedla.

Diéta môže byť chutná a pestrá

Pred prepustením z nemocnice požiadajte nutričnú terapeutku o telefonický kontakt pre prípad, že budete chcieť prebrať niektoré nejasnosti. Je samozrejmé, že pred akoukoľvek zmenou diéty či stravovacieho režimu sa vopred poradíte. Okrem toho sa oplatí požiadať nutričnú terapeutku o nejaký leták či brožúru, kde nájdete ďalšie podrobnosti.

 Aj po návrate z nemocnice je dôležité čo najrýchlejšie doplnenie plnohodnotnej výživy. Je tiež výhodné použiť prípravok klinickej výživy, tzv. sipping. Podľa konkrétnych možností a hlavne po konzultácii s nutričnou terapeutkou možno upraviť bežnú stravu do takej podoby, ktorá umožní postupný prechod k obvyklému jedálnemu lístku. 

 Napríklad po stomatologickom zákroku sa nedá obvykle dobre hrýzť, a tak je nevyhnutné jesť tekutú alebo kašovitú stravu. Aj v tej však môže byť zaistený dostatočný prísun bielkovín i vitamínov. V takom prípade je vhodný prípravok klinickej výživy. 

 Už dávno neplatí, že diéta znamená nechutné, varené a jednotvárne jedlo. Záleží len na každom, či použije informácie, ktoré umožnia plnohodnotné a chutné stravovanie aj pri zdravotných obmedzeniach. 

Tamara Starnovská (Autorka je vrchná nutričná terapeutka)

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST