Úvodná stranaVýživa dospelychVýživa chorých seniorov
 

Výživa chorých seniorov

„Ja už toľko nepotrebujem, mne stačí káva s mliekom a rožok,“ počúvame často od starších ľudí… Pritom, rovnako ako v inom životnom období, aj v starobe platí, že stravovanie musí byť vyvážené, pestré a s dostatočným množstvom všetkých potrebných živín. Nedostatočná výživa sa vždy nepriaznivo odrazí na zdravotnom stave človeka.

Úbytok svalovej hmoty

Predstava, že znížením energetickej hodnoty stravy docielime len redukciu hmotnosti, je najmä u starších osôb nesprávna. Pre seniorov je typické prevažne sacharidové zloženie stravy. V takom prípade telo odbúrava bielkoviny (teda svalovú hmotu), pretože organizmus nie je schopný využiť tukové zásoby. V dôsledku toho dochádza veľmi rýchlo k narušeniu obranyschopnosti procesov hojenia a k závažnému obmedzeniu pohyblivosti.

V bludnom kruhu

 Väčšina ľudí vo vyššom veku má umelý chrup a slizničné ochorenie ústnej dutiny, čo tiež vedie ku zníženiu chuti do jedla a potreby sa najesť. Ďalším problémom môže byť zhoršená pohyblivosť alebo zhoršený zrak, ktoré výrazne obmedzujú schopnosť nákupu a prípravy stravy. Stretávame sa aj s problémami ekonomickými. Nedostatok aktivity, ktorej dôsledkom je aj nevôľa pripraviť si jedlo či ísť si nakúpiť, môže súvisieť s depresiou z osamelosti a sociálnej izolácie. Súhrnom týchto skutočností sa starší človek dostáva do začarovaného kruhu – jeho zdravotný stav sa vzhľadom na nedostatočnú výživu stále zhoršuje, čo vedie k ďalšiemu zhoršeniu jeho schopnosti správne a dostatočne jesť. Preto je potrebné včas zistiť, či príjem živín prirodzenou stravou je dostačujúci, a pokiaľ nie, treba zaistiť prísun potrebnej energie, bielkovín a vitamínov. 

 

Na prvom mieste by sa vždy malo najskôr uvažovať o úprave jedálneho lístka. Napriek tomu nie je pre človeka bez odborných znalostí jednoduché presne zhodnotiť, či príjem živín v upravenom jedálnom lístku je dostačujúci.

Riešením môžu byť prípravky enterálnej klinickej výživy. Ide o vyváženú tekutú stravu prispôsobenú na popíjanie – sipping, napr. NutridrinkDiasip, kde je presne definovaný obsah nutričných zložiek. Tieto prípravky sa dodávajú do lekární v rôznych príchutiach. Môžu sa podávať po jedle alebo medzi jedlami a možno nimi doplniť stravu o všetky dôležité súčasti: energiu, bielkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky v potrebnom množstve. Navyše prípravky enterálnej klinickej výživy možno tiež využiť pri príprave denných jedál, pozri sekciu recepty.

Odporúčané prípravky enterálnej výživy:

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

Logo Nutridrink

PORADŇA ODBORNÍKA O VÝŽIVE V CHOROBE

Otázka od: Nina C. (13. 8. 2017)

Dobry den,mam UC,po porode bol relaps,teraz mam lieky a bio liecbu,ale este to nie je 100%tne.schudla som a ako keby...viac >>

Odpoveď odborníka

Dobrý deň,
dôležité je jesť pravidelne (napr. po 3 hodinách) a pestrú stravu.
Rozhodne sa netreba...

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Nutridrink - silnejší v boji s ochorením
Nové 4-kusové balenie prípravkov z radu Nutridrink
 
 
 
všetky videá

Video

 

Výživa v chorobe - malnutrícia

spustit video

 

Súťaž

 

Súťaženie je úplne jednoduché. Stačí správne odpovedať na naše súťažné otázky a cena môže byť vaša.

 

VAŠE PRÍBEHY

Toto nie je reklama, toto je zazrak

Tak popisujem Vas produkt - Nutridrink - vyziva vchorobe / mlieck ochutene/, ktore pred mnoharokmi...

pokračovanie príbehu | pravidlá
 
VLOŽIŤ VLASTNÝ PRÍBEH