Úvodná stranaVýživa dospelychVýživa chorých seniorov
 

Výživa chorých seniorov

„Ja už toľko nepotrebujem, mne stačí káva s mliekom a rožok,“ počúvame často od starších ľudí… Pritom, rovnako ako v inom životnom období, aj v starobe platí, že stravovanie musí byť vyvážené, pestré a s dostatočným množstvom všetkých potrebných živín. Nedostatočná výživa sa vždy nepriaznivo odrazí na zdravotnom stave človeka.

Úbytok svalovej hmoty

Predstava, že znížením energetickej hodnoty stravy docielime len redukciu hmotnosti, je najmä u starších osôb nesprávna. Pre seniorov je typické prevažne sacharidové zloženie stravy. V takom prípade telo odbúrava bielkoviny (teda svalovú hmotu), pretože organizmus nie je schopný využiť tukové zásoby. V dôsledku toho dochádza veľmi rýchlo k narušeniu obranyschopnosti procesov hojenia a k závažnému obmedzeniu pohyblivosti.

V bludnom kruhu

 Väčšina ľudí vo vyššom veku má umelý chrup a slizničné ochorenie ústnej dutiny, čo tiež vedie ku zníženiu chuti do jedla a potreby sa najesť. Ďalším problémom môže byť zhoršená pohyblivosť alebo zhoršený zrak, ktoré výrazne obmedzujú schopnosť nákupu a prípravy stravy. Stretávame sa aj s problémami ekonomickými. Nedostatok aktivity, ktorej dôsledkom je aj nevôľa pripraviť si jedlo či ísť si nakúpiť, môže súvisieť s depresiou z osamelosti a sociálnej izolácie. Súhrnom týchto skutočností sa starší človek dostáva do začarovaného kruhu – jeho zdravotný stav sa vzhľadom na nedostatočnú výživu stále zhoršuje, čo vedie k ďalšiemu zhoršeniu jeho schopnosti správne a dostatočne jesť. Preto je potrebné včas zistiť, či príjem živín prirodzenou stravou je dostačujúci, a pokiaľ nie, treba zaistiť prísun potrebnej energie, bielkovín a vitamínov. 

 

Na prvom mieste by sa vždy malo najskôr uvažovať o úprave jedálneho lístka. Napriek tomu nie je pre človeka bez odborných znalostí jednoduché presne zhodnotiť, či príjem živín v upravenom jedálnom lístku je dostačujúci.

Riešením môžu byť prípravky enterálnej klinickej výživy. Ide o vyváženú tekutú stravu prispôsobenú na popíjanie – sipping, kde je presne definovaný obsah nutričných zložiek. Tieto prípravky sa dodávajú do lekární v rôznych príchutiach. Môžu sa podávať po jedle alebo medzi jedlami a možno nimi doplniť stravu o všetky dôležité súčasti: energiu, bielkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky v potrebnom množstve. Navyše prípravky enterálnej klinickej výživy možno tiež využiť pri príprave denných jedál.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST