Úvodná stranaVýživa dospelychVýživa sondouČo je to výživová sonda
 

Čo je to výživová sonda, PEG a PEJ?

Výživová sonda je viac ako 100 cm dlhá, tenká (asi 2 – 3 mm) hadička zo zdravotne vyhovujúceho mäkčeného materiálu (silikón, polyuretán), ktorá je zavedená nosným priechodom cez nosohltan a pažerák do žalúdka (prípadne ďalej do dvanástnika a aj ďalej) a slúži na krátkodobé, väčšinou maximálne 4 – 6 týždňov trvajúce podávanie umelej výživy.

PEG je skratka pre perkutánna endoskopická gastrostómia, čo je tenká sonda, ktorej jeden otvor vyúsťuje na koži brucha a druhý v žalúdku. Táto sonda, dlhá 2 – 3 cm (záleží na hrúbke podkožného tuku) slúži na podávanie výživy a zabraňuje úniku stravy mimo žalúdka. Vo chvíli, keď sa pacientov stav zlepší, sa sonda odstráni a miesto vpichu sa do 10 – 12 hodín zahojí.

PEJ, alebo perkutánna endoskopická jejunostómiaje v podstate to isté. Rozdiel je iba v tom, že koniec sondy nevyúsťuje do žalúdka, ale do tenkého čreva. K perkutánnej endoskopickej jejunostómii (PEJ) sa pristupuje až vtedy, ak nie je možné podávať výživu do žalúdka, ktorý tvorí prirodzenú bariéru proti vstupu infekcie. Pokiaľ je výživa podávaná priamo do tenkého čreva, sú iné nároky na typ výživového prípravku. Výživa musí byť viac naštiepená a aj technika jej podania býva odlišná ako do PEG. Dávkové (bolusové) podávanie je prakticky nemožné a je nutné priebežné (kontinuálne) podávanie kvapôčkovou infúziou či cez črevnú výživovú pumpu. Vyššie sú aj nároky na bezinfekčnosť a celkovú hygienickú starostlivosť. Je nevyhnutné podávať priemyselne vyrábanú stravu, ktorá je zaručene bezinfekčná (sterilná).

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

Logo Nutridrink

PORADŇA ODBORNÍKA O VÝŽIVE V CHOROBE

Otázka od: Nina C. (13. 8. 2017)

Dobry den,mam UC,po porode bol relaps,teraz mam lieky a bio liecbu,ale este to nie je 100%tne.schudla som a ako keby...viac >>

Odpoveď odborníka

Dobrý deň,
dôležité je jesť pravidelne (napr. po 3 hodinách) a pestrú stravu.
Rozhodne sa netreba...

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Nutridrink - silnejší v boji s ochorením
Nové 4-kusové balenie prípravkov z radu Nutridrink
 
 
 
všetky videá

Video

 

Výživa v chorobe - malnutrícia

spustit video

 

Súťaž

 

Súťaženie je úplne jednoduché. Stačí správne odpovedať na naše súťažné otázky a cena môže byť vaša.

 

VAŠE PRÍBEHY

Toto nie je reklama, toto je zazrak

Tak popisujem Vas produkt - Nutridrink - vyziva vchorobe / mlieck ochutene/, ktore pred mnoharokmi...

pokračovanie príbehu | pravidlá
 
VLOŽIŤ VLASTNÝ PRÍBEH