Tekutá výživa

Tekutá výživa (sipping) je určená pre pacientov s funkčným tráviacim traktom, u ktorých sa nedarí úpravou diéty udržať príjem stravy a telesnú hmotnosť.

Obvykle ide o kompletnú a vyváženú tekutú výživu vyvinutú pre pacientov so zvýšenou potrebou energie a živín. Do kategórie sippingu však patria aj prípravky určené pre špecifické skupiny pacientov, napr. pacientov s dekubitmi, pacientov so zvýšenou potrebou či zníženým príjmom bielkovín, pacientov s cukrovkou a pod. 

Výhody sippingu v porovnaní s bežnou stravou sú nasledujúce: 

  • presne definované zloženie, 
  • vyvážený pomer živín (bielkoviny, tuky, sacharidy, minerály, vitamíny, stopové prvky), 
  • ľahká vstrebávateľnosť živín pri malých nárokoch na trávenie, 
  • možnosť užívania pri postihnutí ústnej dutiny, chrupu a prehĺtaní.

Tekutú výživu možno používať ako doplnok stravy, alebo ňou bežnú stravu úplne nahradiť.

 Ako doplnok stravy je tekutá výživa podávaná v prípade, že pacient nie je schopný prijímať bežnú stravu v dostatočnom množstve, alebo keď je tento príjem minimálny, napr. pri horúčke, zápale ústnej dutiny, pred a po operáciách a pod. V takých prípadoch sa obvykle odporúčajú 2 prípravky denne aspoň počas 14 dní. 

Zásadou správneho užívania sippingu je vždy popíjanie po malých dávkach, pretože takto sa živiny lepšie vstrebávajú. Sipping má byť podávaný po jedle alebo medzi jedlami, aby chorý prijímal túto výživu nad rámec normálnej stravy.
 K dispozícii je široká ponuka typov a chuťových variantov sippingu.

 
Infolinka ZADARMO

Po - pi | 8:30 - 16:00
0800 444 006

NUTRITEST